Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 21.01.2021 10:08

Policie rozehnala odpůrce pochodu DSSS v Krupce, zadržela 7 lidí
09-04-2011  Gabriela Hauptvogelová, Lucie Maňourová


Policie doprovázela pochod pravicové DSSS (Foto: Gabriela Hauptvogelová) Krupkou na Teplicku pochodovalo zhruba 150 členů a příznivců Dělnické strany sociální spravedlnosti. Jako důvod uvedli nesouhlas se snížením trestu pro jednoho ze dvou mladých Romů, kteří před rokem brutálně zbili a zneužili dvanáctiletého chlapce. Pochod se snažilo zablokovat téměř dvě stě Romů a levicových radikálů. Policie proti nim zasáhla.

Začíná bohoslužba, kterou vede řecko-katolický duchovní Lukáš Šťastný (Foto: Gabriela Hauptvogelová) Odpůrci pochodu prohlásili své shromáždění za náboženské a několik duchovních se s nimi modlilo. Neuposlechli dvě policejní výzvy k tomu, aby pochodu uvolnili cestu a těžkooděnci je začali vytlačovat.

Použili při tom i dělbuchy. Z některých oken létaly plastové lahve a objevily se i dlažební kostky. Připravená vodní děla policie nepoužila, zato zadržela čtyři lidi pro neuposlechnutí výzvy.

Těžkooděnci vytlačují shromážděné odpůrce pochodu (Foto: Gabriela Hauptvogelová) Organizátor protestu Miroslav Brož z iniciativy V Ústí neonacisty nechceme řekl Radiožurnálu, že viděl i několik zraněných lidí, včetně duchovního.

Podle policejní mluvčí Jarmily Hrubešové muselo náboženské shromáždění ustoupit pochodu, proto došlo k zákroku. Naopak Miroslav Brož trvá na tom, že taková akce nemůže být ze zákona přerušená a podá proti zásahu správní žalobu:

Pochod DSSS v Krupce (Foto: Gabriela Hauptvogelová) „Podáme správní žalobu k soudu. Myslíme, že jsme měli legální právo tam být a tu bohoslužbu mít. Víme, že policie má právní analýzu, která hovoří o tom, že ne, a my máme právní analýzu, která říká přesný opak.“

Několik desítek těžkooděnců pak šlo před pochodem DSSS a hlídali i boční cesty. Pochodující prošli sídlištěm a zastavili se k poslechu projevů.

Policisté později zadrželi ještě tři z nich. Jeden Slovák měl při projevu pronášet rasově nesnášenlivé výroky, další dva příznivci DSSS byli zadrženi pro neuposlechnutí výzvy a napadení policisty při zatýkání.

Během projevů stála opodál skupina asi třiceti antifašistů, oba tábory oddělovali těžkooděnci a policisté na koních.

V Krupce bylo 700 policistů, z toho až 400 v zásahových jednotkách. Policisté kontrolovali vjezdy do města a zabavili několik zbraní, celou akci budou ještě vyhodnocovat z kamerových záznamů.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/23834
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003