Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.05.2020 21:00

Na Slovensku startuje nová romská televize Gipsy TV
15-02-2011  Vojtěch Berger, Michal Šenk


Romové o Romech, ale popravdě a bez růžových brýlí. Tak prý bude informovat nová romská televize na Slovensku. Založila ji skupina Romů, které už nebavilo, jak o nich informují zavedená média.

Gipsy TV bude dostupná na internetu. Její redaktoři chtějí točit hlavně dokumenty o Romech a ukazovat jak jejich problémy, tak unikátní kulturu a třeba i kuchyni.

Projekt financovaný Visegrádským fondem se rodí poněkud "na koleně". Plány jsou ale velké. Podobné televize mají vzniknout i v Česku, Maďarsku a Polsku.

S myšlenkou romské televize na Slovensku přišel sedmatřicetiletý Jozef Zeman z Lozorna u Bratislavy. Dvanáct let pracoval ve firmě, ze které ho pak na hodinu vyhodili. Teď místo zaměstnání buduje televizi Gipsy TV - zadarmo.

„Chybělo mi médium, které by splňovalo moje požadavky, kde bych našel všechno o nás. Nechci informace přikrášlovat,“ říká Zeman. Nabídne prý realitu, klady i zápory života Romů.

Romská televize má na Slovensku jenom pár redaktorů. Jednou z nich je Ivana Cibulová. „Umím se vcítit do situací Romů, umím porovnat a vidět defekty a smýšlení Romů. Najdu problémy, řešení, inspiraci, návrhy,“ popisuje svou erudici Cibulová.

Televize zatím funguje spíš jako videotéka. Na webu Gipsy TV (www.gipsytv.eu) jsou k přehrání různé klipy a krátké filmy.

Reportáž Vojtěcha Bergera

Poslech
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/23724
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003