Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.07.2021 12:03

Začleňování Romů nemůže probíhat jen na papíře, říká komisařka
04-12-2010  Evropský parlament


Romové v osadě Letanovce na Slovensku (Foto: Petr Axmann) V Evropě žije přibližně 12 milionů Romů. V rámci EU jde dokonce o nejpočetnější národnostní menšinu. V řadě zemích však čelí diskriminaci a to jak při vzdělávání, hledání zaměstnání nebo zdravotní péči. O integraci romských komunit mluvili tento týden na jednání výboru pro občanské svobody komisařka pro spravedlnost Viviane Redingová i komisař pro zaměstnanost a sociální věci László Andor. Klíčem k úspěšnému začlenění Romů je podle účastníků debaty vzdělání. "Mnoho Romů žije v chudobě, která se přenáší z generace na generaci. Právě vzdělání a zaměstnanost jsou zásadní při cestě k lepšímu životu," uvedl komisař László Andor.

Výbor se také zabýval zprávou maďarské lidovecké poslankyně Lívie Járóka o strategii začlenění Romů do společnosti. Podle ní se integrace této komunity jeví ekonomicky podstatně výhodnější než udržování současného stavu.

Krok za krokem

K problematice romské integraci už vzniklo několik propracovaných koncepcí, přičemž ještě před pár lety žádné podobné materiály neexistovaly. "Konkrétní kroky by se však měly realizovat zejména na lokální úrovni," uvádí zpráva lidovecké poslankyně Járóka.

Místopředsedkyně Evropské komise Viviane Redingová v této souvislosti zdůraznila, že do integrace by se mělo zapojit všech 27 států EU. A to nejenom na papíře. "Začleňovaní Romů je sice součástí oficiální agendy mnohých zemí, ale praxe často vypadá úplně jinak," poznamenala komisařka.

Stejně tak se prý musí zefektivnit financování programů na pomoc romské komunity. "Do těchto programů směřuje jedna šestina prostředků Evropského sociálního fondu, tedy zhruba 10 miliard eur. Přitom využití těchto peněž není vždy efektivní," prohlásil komisař Andor.

Účastníci se také shodli, že debaty o romské komunitě nemohou probíhat bez toho, aby se jich účastnili i její zástupci.

Itálie a Francie

Během schůze se na přetřes dostala i situace v Itálii a zejména ve Francii, jejichž úřady zahájily v létě vystěhovávaní zahraničních Romů. "Od léta se nic nezměnilo a vystěhovávaní Romů stále pokračuje. Zajímalo by nás, jak si za těchto okolností může Francie osvojit nějakou strategii začleňovaní," pronesla Marilisa Fantacci z francouzské organizace "Collectif des Roms en Europe".

Hledáním cest k romské integraci se věnuje i připravovaná zpráva Romské pracovní skupiny, která by měla být hotová do konce roku. Tuto problematiku si jako jednu ze svých priorit určilo také nadcházející maďarské předsednictví EU.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/23640
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003