Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.07.2020 23:14

Tanečně divadelní projekt Cikánská suita v Divadle Kampa
30-11-2010  Tisková zpráva


Cikánská suita (Foto: www.kathak.wz.cz) Pražské Divadlo Kampa uvede ve středu 15. prosince od 20 hodin tanečně divadelní projekt Cikánská suita. Inscenace je věnována in memoriam nepostradatelnému spolutvůrci, romskému kytaristovi a zpěvákovi Jánovi Slepčíkovi.

Ve svých písních, zaplněných emocemi, Ján zpíval o svobodě, bolesti, touze a lásce, ale i o penězích a strachu. Nepřesvědčoval, neprosil, nesoudíil - pouze otevíral srdce každému, kdo by měl mít předsudky vůči jeho rase. Hudbu Jána Slepčíka živě doprovází a interpretuje houslový virtuos Marek Balog.

Cikánská suita (Foto: www.kathak.wz.cz) Dalším stavebním kamenem inscenace je ztvárnění tisícileté romské historie – tvoří ji obrazy romantické (Romové v Indii), nadreálné i epické (putování po světě) až přízračně hororové (holocaust). Vedle činoherních pasáží je romská historie „zaznamenána“ v abstraktních tanečních scénách. Taneční pasáže vycházejí z tradičních indických technik (kathak), romských tanců a moderního výrazového tance (hledání identity, autonomie).

Realizace:

Cikánská suita (Foto: www.kathak.wz.cz) Námět a režie: Ivana Hessová. Dramaturgie: Vendula Kodetová. Hudba: Ján Áčo Slepčík, Tomáš Reindl, Amitava Chatterjee. Výprava: Andrea Králová. Pohybová spolupráce: Božena Nesvačilová. Světla: Jakub Nagaj.

Hrají: Marek Balog, Angelika Samková a Richard Samko, Drahuše Demeterová, Alena Štréblová, Martin Bonne, Božena Nesvačilová, Kateřina Štefanová, Pavlína Grossová, Edita Burešová, Josefína a Emílie Formanovy.

Projekt je realizován v produkci Studia Citadela, Klimentská 16, Praha 1 (www.studiocitadela.cz).

Adresa divadla: Divadlo Kampa (www.divadlokampa.cz), Nosticova 2a, Praha 1.

Citáty:

„Mají podle našeho práva podivné zvyky, barví si obličej a celé tělo, hovoří mezi sebou neznámým jazykem a toulají se sem a tam.“

„Nepřišel jsem k tobě, abys mi dal najíst. Jen proto jsem přišel, abys mi dal trochu úcty...“
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/23636
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003