Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.10.2020 20:13

Tvořivé kurzy pro veřejnost probíhají v Toužimi i v předvánočním čase
29-11-2010  Eva Haunerová


Malování na hedvábí (Foto: Eva Haunerová) Tvořivé kurzy pro veřejnost probíhají v Toužimi každý měsíc od září 2010 do dubna 2011. Při zatím posledním kurzu účastníci pletli adventní věnce, při tom dalším se bude 9. prosince od 17 hodin malovat hedvábná šála. Organizátorem kurzů je občanské sdružení Český západ, které působící v sociálně vyloučených lokalitách v Dobré Vodě a okolí na Toužimsku a Tepelsku a v Plzni provozuje dobročinný obchod BUŤI. Kurzy jsou určené pro všechny tvořivé dívky, ženy, chlapce, ale i muže a jejich cílem je rozšíření nabídky možností trávení volného času v Toužimi a seznámení veřejnosti s činností sdružení.

„Kurz malování na hedvábí, při kterém si zájemci vyrobí hedvábnou 150 cm dlouhou batikovanou šálu, se bude konat 9. prosince od 17 hodin v Odpoledním klubu Českého západu na náměstí Jiřího z Poděbrad 104 v 1. patře. Cena kurzu je 200 Kč a na kurz je třeba se přihlásit předem a zaplatit zálohu. Malování na hedvábí je atraktivní výtvarná technika vhodná na zdobení kapesníčků, šátků, šál či kravat,“ zve již na čtvrtý kurz jeho lektorka Kamila Součková z Českého západu. „Při zatím posledním kurzu jsme se společně učili plést adventní věnce. Do prostor, kde kurzy probíhají, jsme se sotva vešli,“ líčí Kamila Součková.

Tác z pedigu Při dalších kurzech se mohou zájemci naučit plést z proutí - pedigu, plstit z ovčího rouna nebo si vyrobit netradiční velikonoční dekorace. „Naše kurzy lidem umožní se nejen naučit něco nového, ale budou si moci domů odnést pěkné výrobky, které mohou být i hezkými dárky pro blízké. Některé kurzy vedou romské ženy z Dobré Vody, které mají s tvořivými dílnami letité zkušenosti, u jiných pomáhají alespoň s jejich přípravou,“ doplňuje Kamila Součková. V ceně kurzů je zahrnut veškerý materiál, pomůcky i malé občerstvení. Výtěžek kurzů putuje na aktivity občanského sdružení Český západ.

Zájemci o kurzy se mohou hlásit již teď na adrese Českého západu, Dobrá Voda 8, Toužim, tel.: 602 663 502 nebo e-mailu kamila.souckova@cesky-zapad.cz. Bližší informace lze najít i na internetových stránkách www.cesky-zapad.cz nebo ve výloze obchodu COOP v Toužimi.

Přehled kurzů 2010/2011:

9. 12. 2010 – MALOVÁNÍ NA HEDVÁBÍ: Batikovaná šála
13. 1. 2011 – PLETENÍ Z PEDIGU: Tác
10. 2. 2011 – PLETENÍ Z PEDIGU: Dóza s pleteným víkem
10. 3. 2011 – PLSTĚNÍ: dredová gumička z ovčího rouna
14. 4. 2011 – PATCHWORKOVÁ VEJCE

Cílem Českého západu je vytvářet podmínky pro zkvalitnění života obyvatel Dobré Vody a okolí na Toužimsku a Tepelsku skrze zásadní změnu v nich samých, v komunitě jako celku a v pohledu majoritní společnosti. Principem práce Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou. Český západ v Plzni provozuje dobročinný obchod BUŤI. Činnost Českého západu dnes už nemá jen čistě lokální význam, ale zvyšuje se také jeho význam celospolečenský. Sdružení je často uváděno jako příklad dobré praxe v práci s romskou menšinou a podílí se i na vytváření metodiky řešení problematiky romských lokalit v ČR. Práce Českého západu byla 1. prosince 2009 oceněna cenou Gypsy Spirit.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/23633
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003