Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 21.01.2021 10:22

Lída Rakušanová: Justice vyslala signál proti neonacismu
20-10-2010  Lída Rakušanová


Státní zástupkyně krajského soudu v Ostravě Brigita Bilíková pojmenovala ve své závěrečné řeči žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově jasně a srozumitelně: byl to útok likvidační, jehož cílem bylo, aby lidé při požáru uhořeli.

Státní zástupkyně Brigita Bílková (Foto: ISIFA/Lidové noviny, Tomáš Hájek) Útočníci navíc nechtěli jen usmrtit romskou rodinu, ale svůj čin povýšili na ideologický záměr: u příležitosti 120. výročí narození Adolfa Hitlera se chtěli zviditelnit. Marně argumentovali obhájci čtyř obviněných tím, že pachatelé jsou vlastně kluci, kteří přece nechtěli nikomu ublížit. Soud jim neuvěřil. A poslal čtveřici neonacistů na celkem 86 let do vězení. Zda tam opravdu na tak dlouho skončí, o tom bude rozhodovat další soudní instance.

Což může ještě dopadnout všelijak. Jedna věc je nicméně jasná už teď: ostravská státní zástupkyně a tamní soud rozhodli nejen v souladu se zákonem, ale projevili i osobní statečnost. Proč, to vyplývá z kontextu, ve kterém rozsudek padl.

Jestliže jsou ulice ještě plné předvolebních billboardů, na kterých premiér slibuje, jak sebere sociální dávky všem, kteří nechtějí pracovat, ví každý český nemakačenko, že na jeho adresu tohle nemíří. Nám tady přece nebude nikdo nic vykládat o tom, kdo v téhle zemi nepracuje!

Senátorka Liana Janáčková, která svým potenciálním voličům rozesílá před druhým kolem voleb do senátu letáky s výmluvným sloganem „I nadále budu říkat, co si myslím“ a přikládá k zásilce zápalky, se dokonce nahlas rozčiluje, jak to někdo může vztahovat na její dřívější protiromské výroky a zápalky brát jako narážku na žhářský útok ve Vítkově.

Zvlášť, když přece sám premiér vyzval členy ostravské ODS, aby ji ve druhém kole senátních voleb proti jejímu sociálně demokratickému rivalovi podpořili. I senátor Jiří Čunek se poté, co ho v komunálních volbách volil ve Vsetíně skoro každý druhý volič, cítí zase pevně v sedle a dere se ke zděšení své vlastní strany i případných koaličních partnerů zpátky do čela města, aniž by byl schopen nejmenší sebereflexe.

Včera trval ve 20 minutách radiožurnálu na svém paušalizujícím výroku v časopisu Týden o disciplíně, kterou Rómové údajně „nemají v genech“, jako by to byla ta nejsamozřejmější věc pod sluncem.

Jsou to přitom výroky a gesta tohoto druhu, kterými tady politici živí atmosféru latentního rasismu. Devětadevadesát procent lidí je přitom ochotno veřejně tvrdit, že proti Romům vůbec nic nemá. Pokud se ovšem chovají „slušně“. Problém je v tom, že šanci, aby to dokázali, jim dá málokdo.

Za sousedy nikdo dlouho nechtěl ani poškozenou rodinu s těžce zraněnou malou Natálku. Peníze na nové bydlení jim lidé sice darovali, ale sdílet s nimi sousedství už moc ochotni nebyli. Měsíce trávila rodina na provizorní ubytovně.

Je to tohle všeobecně sdílené pokrytectví, které skýtá extremismu živnou půdu. Ještě štěstí, že alespoň v justici existují lidé, ochotní jít s kůží na trh a vyslat proti němu zřetelný signál. Když už to nejsou schopni udělat politici.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je společnost NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí NEWTON Media, s.r.o. a publicistických pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnou v Rádiu na přání.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/23553
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003