Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.07.2020 22:47

Stát dal jasný vzkaz, že se nesmíří s nenávistí, říká Šabatová o trestu pro žháře
20-10-2010  Martin Hromádka, Jan Bumba


Ještě nikdy v polistopadové historii České republiky nepadly tak tvrdé rozsudky za rasově motivovaný čin. Právě takový podtext měl podle výroku soudu loňský žhářský útok v severomoravském Vítkově. Předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová říká, že jde o jasný vzkaz státu, že se nebude smiřovat s šířením a projevy nenávisti.

Foto: ČTK Podle soudu byl útok ve Vítkově brutalitou i jinými okolnostmi tak výjimečný, že čtyři pachatelé zaslouží i výjimečné tresty - od dvaceti do dvaadvaceti let.

Navíc mají zaplatit miliony korun jako odškodné romské rodině, která se stala obětí incidentu. Tehdy ani ne dvouletá dívka Natálka utrpěla těžké popáleniny a trauma, které ji poznamená do konce života. Zraněni byli i její rodiče.

„Pro mě je tento rozsudek a další rozsudek správní, rozpuštění Dělnické strany, jasným vyjádřením státu, že se nehodlá smiřovat s velmi nebezpečnými jevy, jako je šíření nenávisti a trestné činy z nenávisti. To je podle mě klíčové a v tom vidím největší přínos,“ řekla Radiožurnálu Anna Šabatová.

Předsedkyně Českého helsinského výboru, neziskové organizace na ochranu lidských práv, považuje za důležité to, že se v posledních letech postupně mění přístup soudců k podobným projevům rasově motivovaného násilí. Jako příklad pro srovnání uvedla vraždu Roma Tibora Danihela, který v roce 1993 utonul v Písku poté, co ho trojice skinheadů zahnala do řeky Otavy.

Anna Šabatová „Dlouho nebyla vůle to soudit jako vraždu, bylo několik procesů až teprve po pěti letech byli odsouzeni pachatelé. Mezi tím se zpřísnily i kvalifikace, takže vražda z rasistických motivů je přísněji trestná. V tomto (vítkovském) případě ale bylo kvalifikačních důvodů pro větší trestnost několik. Jednak že to bylo vůči osobám mladím 15 let, že to bylo vůči více osobám a že to bylo spácháno velmi trýznivým způsobem pro oběti. Všechny tyto věci i rasistický motiv způsobily vyšší kvalifikaci,“ uvedla Šabatová.

'Odstrašující případ pro neonacisty'

Je přitom přesvědčená, že dnešní, zatím nepravomocný verdikt bude mít odstrašující účinek směrem ke krajně pravicovým neonacistickým skupinám.

„Bude to mít jednak pozitivní vliv na celou společnost, že stát dává najevo, co je naprosto nepřípustné a proč je to nepřípustné, a já se osobně domnívám, že to bude to mít i ten pozitivní vliv, že klesne počet těchto činů, protože víme, že v několika případech se podařilo v minulých letech vypátrat pachatele obdobných činů, i když ne s tak tragickými následky, a bohužel odpověď justice nebyla přiměřená. Teď je to jinak,“ zdůraznila Anna Šabatová.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/23552
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003