Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.10.2020 20:21

Francie chce i přes kritiku, aby všech 300 nelegálních tábořišť zmizelo
30-08-2010  Jan Pokorný, Jan Richter, Michaela Vydrová


Foto: ČTK Francie neustupuje od své politiky vůči nelegálním přistěhovalcům. Nadále se chystá rušit nepovolená tábořiště a jejich obyvatele, kteří nesplňují podmínky pro pobyt, posílá zpět do vlasti, většinou Rumunska a Bulharska. Proti tomu se zvedla vlna kritiky jak u francouzské opozice, tak v některých institucích EU, ale kritické hlasy zazněly i z úst některých českých politiků.

Francouzský ministr vnitra Brice Hortefeux dnes odpoledne slíbil, že i přes kritické hlasy všech 300 nelegálních tábořišť z území Francie musí zmizet. Od začátku roku opustilo Francii na 8 tisíc Rumunů a Bulharů, kteří neměli potřebné doklady k dalšímu pobytu.

Podle Hortefeuxe vzrostl za rok a půl počet jimi spáchaných trestních činů o 259 procent. A dále upřesnil, že tyto kroky nejsou v žádném případě stigmatizací některých skupin obyvatelstva, ale že není možné zavírat oči před realitou.

Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner dnes přiznal, že v jedné chvíli uvažoval o rezignaci, ale také soudí, že je třeba dodržovat zákon. Žádal všechny francouzské velvyslance, aby v zemích svého působení vysvětlovali, že Francie nedělá nic špatného a že neporušuje žádné zákony ani normy EU.

Francouzi na kritiku členských států EU, včetně na kritiku českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga nereagují. Pouze chtějí, aby se na území Francie dodržoval zákon.

Francie na kritiku členských zemí EU neslyší, říká zpravodaj ČRo Jan Pokorný.

Poslech
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/23516
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003