Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.10.2020 20:17

EK zahájí právní řízení s Francií kvůli romským deportacím
29-09-2010  Jan Pokorný, Milan Kopp, Zdenka Turková


Evropská komise (Foto: Evropská komise) Právní řízení s Francií kvůli deportacím Romů zahájí Evropská komise. Podle komisařky Viviane Redingové měla Paříž porušit evropské zákony o volném pohybu osob.

Ten přitom zaručují zakládající smlouvy evropské unie. Komise Francouze podezřívá z toho, že odsunuté vybírala na základě jejich národnosti.

Podle francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho se ale do Rumunska vrátili pouze ti, kteří neměli žádné finanční prostředky. Někteří z nich se navíc měli ve Francii věnovat krádežím a žebrotě.

Diplomatická reakce Paříže

Francouzské ministerstvo zahraničí reagovalo na rozhodnutí EK diplomaticky. Slibuje dodat komisi všechny potřebné materiály. Francie bude poskytovat komisi veškeré informace, tak jak to dělala doposud, stojí v prohlášení ministerstva zahraničí.

Oceňuje, že Evropská komise vzala na vědomí, že akce ve Francii nejsou namířeny proti národnostní menšině. Vláda bude také pečlivě analyzovat všechny nové požadavky Evropské komise a vítá oznámení, že integrace Romů je pro EU prioritou.

Francouzský právní řád výraz „menšina" ani nezná, pracuje pouze s pojmenováním občan. Francie pokračuje ve zpřísněné politice vůči nelegálním přistěhovalcům. Od pátku chce na letištích vracejícím se Romům odebírat také otisky prstů.

Úřady se obávají, že mnozí Romové se u vědomí příspěvku 300 eur na dospělého a 100 eur na dítě můžou do Francie vracet pod jiným jménem.

Zpravodaj Jan Pokorný informuje o reakci Paříže

Poslech
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/23513
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003