Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 26.02.2020 14:25

Čeští Romové houfně opouštějí Kanadu
14-07-2010  Vít Pohanka


Čeští Romové houfně opouštějí Kanadu, což je výsledkem víz, která pro Českou republiku zavedla země javorového listu přesně před rokem. Jenže Romové přicházejí dál, hlavně z Maďarska.

Na hřišti před dvěma omšelými paneláky v kanadském Hamiltonu se prohání drobotina, o kousek dál sedí maminky a babičky. Za rok se tahle scenérie moc nezměnila. Přestože jsme v Kanadě, je slyšet čeština.

„Mám tady celou rodinu, děti, prostě všechny,“ říká jedna starší Romka.

Mladší Romka se trochu stydí, ale dvě starší spustí obvyklou litanii romských emigrantů z České republiky:

„Lidé utíkají tam, kde mají klid a mír,“ překřikují se navzájem.

Na první pohled není v Hamiltonu vidět žádná změna. Přesto od chvíle, kdy Kanada zavedla vízovou povinnost, počet nových emigrantů z České republiky dramaticky klesl.

Romů z Maďarska přibývá, víza ale nepotřebují

„Momentálně se z Čech do Kanady dostanou tak dva až tři lidi měsíčně. Ale z Maďarska ta situace pokračuje dál. Přichází kolem tří až čtyř stovek lidí měsíčně. Po volbách se situace v Maďarsku ještě zhoršila,“ vysvětlil aktivista Paul St. Clair. Sám do Kanady přišel v roce 1968 a dnes vede Romské komunitní centrum v nedalekém Torontu

Maďarsko teď řeší s Kanadou podobné problémy, jako Česká republika před zavedením vízové povinnosti. Kanadská vláda je ale tentokrát opatrnější. Nechce se vystavovat nové kritice Evropské unie, kterou vyvolala víza pro Čechy. Emigrace Romů ze Slovenska nepředstavuje z pohledu Ottawy vážný problém.

„Ze Slovenska tolik lidí nechodí. Slováci nemají finanční podmínky na to, aby se sem dostali. V porovnání s Čechy nebo Maďary jich sem chodí tak deset procent,“ pokračoval St.Clair.

Když už Romové v Kanadě jsou, žádají o azyl a s tím jim pomáhá právě Paul St. Clair. Ještě před dvěma lety uspěli Romové u soudu v 94 procentech případů. Loni se to začalo prudce měnit.

„V roce 2009 se to snížilo na 74 procent, pak na 30 a koncem roku to byla nula. Letos je úspěch tak 12 až 20 procent,“ vypočítal aktivista z centra v Torontu úspěšnost žadatelů o azyl.

Kolik Romů přišlo ze střední Evropy do Kanady v posledních třech letech nikdo přesně neví, ale jejich počet se odhaduje na sedm až osm tisíc. Z Česka jich byla podle odhadů jen necelá polovina.

„Z Čech přišlo kolem tří tisíc a z nich se polovina vrátila zpátky. Buď se sami rozhodl, nebo byli odmítnuti,“ dodal St.Clair.

Českých Romů tedy v Kanadě výrazně ubylo a dnes už tvoří jen malou část romské komunity. Pokud přicházejí, je to hlavně z Maďarska, které vízovou povinnost nemá. Přesto - anebo možná právě proto - nedává země javorového listu zatím najevo, že by víza pro české občany v dohledné době rušila. Bojí se , že se začnou hromadně vracet.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/23372
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003