Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 20.09.2020 02:21

Česko předsedá Dekádě romské inkluze
28-06-2010  Veronika Sedláčková, Jan Piroch


Česká republika se dnes slavnostně ujme předsednictví v mezinárodní iniciativě, která odstartovala před pěti lety - v Dekádě romské inkluze. Projektu, který má přispět k začlenění Romů do většinových společností. Podle kritiků je to ale projekt příliš mlhavý na to, aby přinesl hmatatelné výsledky.

„Jedná se především o politický závazek dvanácti zúčastněných států. Tím, že se jejich zástupci pravidelně scházejí, dává jim to možnost řešit klasické problémy romské integrace, jako je chudoba, sociální vyloučení, diskriminace. Možná se to může zdát mlhavé, ale je důležité, aby si státy předávaly zkušenosti z národních praxí. Každý stát má akční plán, který musí během desetiletky naplňovat,“ říká Gabriela Hrabaňová, tajemnice vládní Rady pro romské záležitosti.

„Po pěti letech lze pozorovat výsledky ve všech zemích. U nás se můžeme pochlubit například přijetím antidiskriminačního zákona a mnoha dalšími úspěchy ve věci romské integrace,“ pokračuje Hrabaňová.

Podle ní předsednictví České republiky znamená, že Česko bude stát v čele dvanácti států, muselo si připravit projekty, na jejichž plnění bude dohlížet, koordinuje projekty a jednotlivé aktivity.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/23361
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003