Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.10.2020 21:34

V Dobré Vodě probíhá pracovně tréninkový kurz strojového šití
03-05-2010  Eva Haunerová


Občanské sdružení Český západ otevřelo 12. dubna ve svém sídle v Dobré Vodě 40 hodinový pracovně tréninkový kurz strojového šití Občanské sdružení Český západ, které působí v sociálně vyloučených lokalitách na Toužimsku a Tepelsku, otevřelo 12. dubna ve svém sídle v Dobré Vodě 40 hodinový pracovně tréninkový kurz strojového šití. Kurz bude probíhat až do 14. května a čtyři účastnice z Dobré Vody a Toužimi se během 10 lekcí naučí nejen pracovat se šicím strojem a provádět jeho jednoduchou údržbu, ale hlavně stříhat a šít jednoduché výrobky jako jsou tašky či polštáře.

Kurz probíhá dvakrát týdně vždy v pondělí a pátek od 9 do 13 hodin. „Cílem kurzu není pouze to, aby se účastnice naučily šít na stroji, ale mají si při něm osvojit i pracovní návyky, které by jim poté měly usnadnit hledání stálého zaměstnání. Jednu z žen, bychom rádi po skončení kurzu zaměstnali přímo v naší textilní dílně, která zásobuje náš dobročinný obchod Buťi v Plzni,“ představuje kurz a textilní dílnu lektorka kurzu Kamila Součková, pracovnice Českého západu. „Zatím jsme s ženami zvládly nastříhat a ušít polštářky a patchworkovou deku, která najde využití v místní klubovně pro děti. Ženy si také vytvořily vzorník stehů, švů a různých obrub, které budou využívat při své další práci. Učíme se však také počítat náklady na výrobky, nebo rozlišovat různé materiály a jejich použití. Ve zbytku kurzu budeme šít ještě sukni s volánky a tašky,“ doplňuje Kamila Součková. Tento kurz má přispět k dalšímu zvyšování kvalifikace obyvatel sociálně vyloučených lokalit z Dobré Vody a okolí a napomoci ke snižování nezaměstnanosti. Zatímco v romské komunitě v Dobré Vodě byla v roce 2001 téměř 100% nezaměstnanost, v 2009 zde pracovalo 65 % práceschopných obyvatel.

Termíny jednotlivých lekcí kurzu strojového šití:

12. dubna (PO)
16. dubna (PÁ)
19. dubna (PO)
23. dubna (PÁ)
26. dubna (PO)
30. dubna (PÁ)
3. května (PO)
7. května (PÁ)
10. května (PO)
14. května (PÁ)

Cílem Českého západu je vytvářet podmínky pro zkvalitnění života obyvatel Dobré Vody a okolí skrze zásadní změnu v nich samých, v komunitě jako celku a v pohledu majoritní společnosti. Principem práce Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou. Český západ v Plzni provozuje dobročinný obchod Buťi. Činnost Českého západu dnes už nemá jen čistě lokální význam, ale zvyšuje se také jeho význam celospolečenský. Sdružení je často uváděno jako příklad dobré praxe v práci s romskou menšinou a podílí se i na vytváření metodiky řešení problematiky romských lokalit v ČR. Práce Českého západu byla 2. prosince 2009 oceněna cenou Gypsy Spirit.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/23243
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003