Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 22.10.2020 21:16

Výstava Peskere Jakhenca představí svět očima romských dětí
01-03-2010  Tisková zpráva


Fotografie projektu Peskere Jakhenca Výstava Vlastníma očima / Peskere Jakhenca / Mit eigenen Augen prezentuje obrazy slovenských romských dětí a mládeže, které vznikly v rámci jednoho fotografického workshopu. Děti byly vybaveny analogovými fotoaparáty a fotografovaly, co jim připadalo zajímavé a hodné zachycení. Následně pojmenovaly fotografie, které nyní uvidí návštěvníci výstavy.

Autory fotografií jsou děti a mládež z romské vesnice Roškovce: Děti zde vyrůstají odděleně od svých slovenských vrstevníků. Jako mateřštinu mají romštinu, což je často viděno jako problém při nástupu do školy vzhledem k výuce ve slovenštině.

Avšak nejen jazyková bariéra způsobuje dětem potíže, jejich každodenní život ve škole značně ztěžují také projevy rasismu jak ze strany některých učitelů, tak i spolužáků. Cílem tohoto projektu bylo dát dětem a mládeži možnost se k této problematice vyjádřit.

Projekt vedli Stefan Benedik a Barbara Tiefenbacher. Barbara Tiefenbacher pracovala během školního roku 2007/08 na Slovensku se zmíněnou věkovou skupinou romských dětí a mládeže v rámci evropského sociálně-vzdělávacího programu.

Výstava Vlastníma očima / Peskere Jakhenca / Mit eigenen Augen začíná v Rakouském kulturním fóru v Praze (Jungmannovo nám. 18) ve čtvrtek 4. března 2010 v 18 hodin vernisáží.

Umělce na vernisáží zastoupí Danka Tuleňová a Aďa Tuleňová.

Hudební doprovod: Slávka Oláhová (zpěv), Jozef Dani (klávesy), Mario Bihari (klavír).

Výstava potrvá do 15. dubna 2010, otevřena bude od pondělí do pátku od 10 do 13 a od 14 do 16 hodin.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/23090
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003