Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 26.02.2020 20:53

EU zatím nechystá odvetu za kanadská víza pro Čechy
25-02-2010  Pavel Novák, Martina Mašková, Alice Kottová


Česko se nedočkalo zastání u Evropské unie v otázce kanadských víz. Ministři vnitra sedmadvacítky dnes nepřijali žádná protiopatření vůči Kanadě za loňské obnovení vízového režimu pro naše občany.

Evropská komise zatím ani nenavrhla členským státům zavedení víz pro držitele kanadských diplomatických a služebních pasů, jak slíbila loni v říjnu. Podporu nám dnes vyslovily jen čtyři nové členské země Unie. Ministr Martin Pecina odcházel z bruselského jednání zklamaný.

"Projevy solidarity si představuji trošku jinak. Překvapilo mě, že se k tomu nikdo ze starých členských států nevyjádřil. Mrzelo mě to. Jestli jsme sedmadvacítka, tak bychom solidaritu měli projevovat všichni spolu. Nikoli staré členské státy zvlášť a nové zvlášť," řekl Pecina.

Evropská komise teď musí ještě posoudit, jestli Ottawa plní plán kroků vedoucích ke zrušení vízového režimu. To se má zjistit až na pracovní schůzce 15. března v Praze. Kanada tvrdí, že tento plán má, ovšem Česká republika oponuje tím, že podobný plán nevidí.

Kanada zavedla víza loni v létě

Eurokomisařka pro vnitřní věci Cecilia Malmströmová věří, že nebude muset sáhnout k navržení zavedení víz pro kanadské diplomaty. Tak, jak řekla předchozí komise i tato nová říká ano, když nebude jiné řešení, je připravená to udělat. Malmströmová ale doufá, že k tomu nebude muset sáhnout.

Kanada obnovila vízovou povinnost pro české občany loni v létě poté, co stále víc Čechů žádalo v Kanadě o azyl. Značné procento žadatelů při tom tvořili čeští Romové.

Pro víza se nejdřív jezdilo na kanadskou ambasádu ve Vídni. Od prosince si pro víza můžou Češi chodit přímo na kanadské velvyslanectví v Praze. Za půl roku o vízum požádalo přes čtyři tisíce Čechů a 99 procent z nich ho také dostalo.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/23089
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003