Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 27.10.2020 05:27

Představitelé rozpuštěné DS vstupují do spřízněné strany
20-02-2010  Katarína Brezovská, Martina Bílá


Přestavitelé Dělnické strany, kterou ve středu rozpustil Nejvyšší správní soud, se dál ucházejí o místa v Poslanecké sněmovně. Za Dělnickou stranu kandidovat nemohou, do květnových voleb tedy půjdou pod jiným názvem.

Členové rozpuštěné strany se přesunou do Dělnické strany sociální spravedlnosti. Ta existuje už řadu let.

Do nového subjektu se v nejbližších dnech přesune i členská základna rozpuštěné strany. Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas bude tváří volební kampaně.

Podle politologa Jana Kubáčka je přechod strany k jinému subjektu možný a přípustný:

"Samozřejmě ta strana nesmí provozovat hlásání nenávisti, nesmí provozovat násilí, nesmí zpochybňovat Základní listinu práv a svobod, zákony tohoto státu. Protože kdyby s tím začala, v tu chvíli se dá očekávat stejný represivní zákrok a omezování jejich činnosti."

Bývalý ministr vnitra a místopředseda ODS Ivan Langer nicméně nevěří, že by strana oslovila tolik voličů, aby měla politický vliv:

"Ukazuje se, že jedno soudní rozhodnutí, i když je vítané, nic nevyřeší. Lidé tady zůstávají. Řešení boje proti extremismu je někde jinde, než v zakazování politických stran. Tím je vzdělávání, aby byli lidé odolní vůči jednoduchým řešením, které extrémisté předkládají."
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/23085
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003