Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 21.01.2021 10:25

Pecina: Zrušení DS je z části symbolické, ale má velký význam
18-02-2010  Vaclav Richter, Alice Kottová


Ministr vnitra Martin Pecina (Foto: Jana Šustová) Ministr vnitra Martin Pecina rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který svým verdiktem rozpustil krajně pravicovou Dělnickou stranu, vítá. Podle soudců měly ideologie, program i symboly strany xenofobní i šovinistické prvky, rasistický podtext a partaj dokonce navazovala na ideologii Adolfa Hitlera.

Soud rozhodoval podle důkazů navržených vládou. Předseda vlády Jan Fischer je prý rád, že soud rozhodl ve prospěch demokracie a právního státu. Stejného názoru je i Pecina.

"Jsem rád, že Nejvyšší správní soud rozhodl takto. Dokázal jsem si přestavit i opak, ale pevně jsem věřil, že vyhrajeme," řekl ministr vnitra.

Nicméně kandidáti Dělnické strany můžou jít i přesto do voleb. Strana totiž smí ještě do třiceti dní podat stížnost k Ústavnímu soudu a ten by do voleb nemusel stihnout rozhodnout.

Členové Dělnické strany také mohou přejít jinam, například do spřízněné Dělnické strany sociální spravedlnosti. Do jisté míry tak může zakázání strany působit jako symbol.

"Je to i symbol, ale hlavně je to věc důležitá z hlediska boje proti lidem, které se sdružují v těchto stranách a uskupeních. Protože je to oslabí. Takovýto boj má rozhodně smysl," podotkl Pecina.

Ministr vnitra Martin Pecina ve Světě o osmé

Poslouchejte zde
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/23082
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003