Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.01.2021 20:13

Poslanci vítají zrušení Dělnické strany
17-02-2010  Lukáš Vincourek, Milada Richterová


Foto: Štěpánka Budková Krajně pravicovou Dělnickou stranu rozpustil Nejvyšší správní soud. Vyhověl tak v pořadí druhému návrhu vlády, podle níž je Dělnická strana extremistická a ohrožuje demokracii. Soudci našli v programu, idejích a symbolech strany xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus, ideologii Adolfa Hitlera.

V historii samostatné České republiky to je poprvé, kdy soud rozpustil některou z politických stran kvůli její politické činnosti. Politici toto rozhodnutí vzácně shodně vítají.

O tom, že Nejvyšší správní soud v tomto případě rozhodl správně, je přesvědčená ODS. Exministr spravedlnosti, poslanec Jiří Pospíšil pro Rádio Česko dodává: "Neznám přesné argumenty, o které soud opřel argumenty, ale s rozhodnutím souhlasím. Fakta, která byla ale prezentovaná v médiích, postačovala patrně k tomu, aby takto mohl rozhodnout."

Rozpuštění krajně pravicové Dělnické strany přivítal i poslanec z ústavně právního výboru za ČSSD Jeroným Tejc:

"Je dobře, že se naše demokracie umí bránit. Byť v omezené míře. Je úspěch, že se daří eliminovat nedemokratické strany, které se snaží podrývat podstatu státu a jeho stabilitu. Je to jednoznačný úspěch aktuálně fungujícího ministerstva. Jde také o poučení pro případné následovníky DS."

Filip: Rozhodnutí přišlo pozdě

Souhlasně hodnotí rozhodnutí Nejvyššího správního soudu i šéf KSČM a místopředseda sněmovny Vojtěch Filip. Zároveň přitom podotýká, že to mohlo být mnohem dříve.

"Ukazuje to na dvě věci. Postup ministerstva vnitra pod vedením Ivana Langera byl spíše formální a není jisté, zda ODS nesledovala něco jiného, než je skutečné potírání extremismu. Navíc zákrok státu přišel pozdě. Rozhodnutí nicméně vítám, jelikož nárůst fašistických hnutí je alarmující," řekl Filip Rádiu Česko.

S tím souhlasí i další místopředseda poslanecké sněmovny Jan Kasal z KDU-ČSL: "Je jen škoda, že rozhodnutí nezafunguje jako pravidlo červené karty ve fotbale, kdy dotyčný nesmí dále hrát. Zde hrozí, že zmíněné uskupení pouze převlékne dres a bude hrát dál. Jde také o stav společnosti. Lidé by měli dát jedincům, kteří se zpronevěřili demokratickým zásadám, jasně najevo, že takové chování tolerovat nikdo nebude."
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/23070
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003