Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.10.2020 20:32

Soud možná dnes rozhodne o rozpuštění Dělnické strany
14-01-2010  Lenka Šumová, Alice Kottová, Tomáš Pavlíček, Vladan Dokoupil


Stoupenci Dělnické strany (Foto: Štěpánka Budková) Vláda bojuje proti extrémistům hned na několika frontách. Před Nejvyšším správním soudem obhajuje svůj návrh na rozpuštění krajně pravicové Dělnické strany a dnes by si už teoreticky mohla vyslechnout rozhodnutí.

Navíc včera a zřejmě i v noci na dnešek policejní detektivové zasáhli právě proti příznivcům Dělnické strany. Policisté podle všeho zadrželi dvě známé postavy ultrapravicové scény, které měly pořádat pochody v českých městech, Milana Hrocha a Richarda Langa.

Nejvyšší správní soud dnes možná o Dělnické straně už vynese rozsudek. Kabinet stranu podezírá z vazeb s extrémisty. Je ale možné, že soudci poslední plánovaný den jednání případ místo vynesení verdiktu ještě odročí.

Vláda dala soudu ke zvážení řadu důkazů. Soudci prošli například mnoho fotografií z akcí extrémistů, vyslýchali svědky a sledovali videozáznamy. Dělnická strana jakékoli vztahy s extremismem po celou dobu odmítá.

Policie zveřejní podrobnosti zásahu

Policie má také dnes prozradit podrobnosti k dalšímu zatýkání příznivců krajní pravice. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) proti nim znovu zasáhl na několika místech současně.

Zatčení členů Milana Hrocha a Richarda Langa už potvrdili členové tohoto uskupení. Hroch je předsedou krajské organizace Dělnické strany na Vysočině a spolu s Langem pořádali například loňský pochod ultrapravice v Jihlavě, který úředníci rozpustili.

Podle informací médií mohli policisté zasahovat až na pětatřiceti místech v republice. "Policie zřejmě udělala razii kvůli důkazům," domnívá se Ondřej Cakl z občanského sdružení Tolerance a občanská společnost.

Podobný zásah udělal ÚOOZ už loni v říjnu. Tehdy při domovních prohlídkách policisté pozatýkali čtyřiadvacet lidí. Osmnáct z nich pak obvinili z propagace hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka.

Ondřej Cakl z občanského sdružení Tolerance a občanská společnost ve Světě o deváté - Poslouchejte zde
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/23016
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003