Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 06.03.2021 13:05

Elena Gorolová dnes vystoupí na Evropské konferenci Romských žen Rady Evropy v Aténách
11-01-2010  Tisková zpráva


Elena Gorolová (Foto: Jana Šustová) Mluvčí „Spolku žen poškozených nucenou sterilizací“ a členka Rady vlády ČR pro záležitosti romské komunity Elena Gorolová dne bude vypovídat na panelu o nucené sterilizaci spolu s odbornicí na lidská práva Gwendolyn Albert. Panel je součástí dvoudenní události, která je nazvána „Jsem romská žena v Evropě – Druhá mezinárodní konference romských žen“, která se koná v Aténách 11.-12. 1. (Celý program v AJ je uveden zde: http://www.coe.int/T/DG3/RomaTravellers/Default_en.asp).

„Spolek se nevzdává navzdory všemu co je postihlo během pěti let svého působení. Boj povedeme nadále, pokud nebudou splněny naše požadavky, včetně toho, že hledáme plošné odškodnění pro všechny ženy, které byly podrobeny takovému jednání,“ říká Gorolová.

„Česká vláda právem poslední dobou začíná odškodňovat oběti různých křivd spáchaných během totality,“ říká Gwendolyn Albert. „Jak se ukázalo, tyto praktiky bohužel přetrvávají jakousi jinou formou i do demokratické éry. Doufáme, že se veřejnost brzy dozví výsledky listopadového vládního nařízení, podle kterého se ministerstvo zdravotnictví mělo do konce roku 2009 vyjádřit k tomu, jaké pokroky se v těchto věcech dělají či nedělají z jejich strany.“

Jak Albert tak Gorolová velice vítaly nedávné rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který dvěma ženám přiznal odškodnění za zákroky, které jim zabránily dalším početím a které byly provedeny bez jejich souhlasu.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22991
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003