Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.10.2020 20:10

Bývalý vůdce Ku-klux-klanu se chystá znovu do Prahy
29-12-2009  Ondřej Černý, Jan Piroch


David Duke (Foto: www.davidduke.com) Česká vláda dlouhodobě usiluje o rozpuštění Dělnické strany, obecně vnímané jako extremistické. Poslední týdny také přinesly informace o tom, že pořadatelskou službu na mítincích Dělnické strany zajišťovali i lidé odsouzení za rasově motivované činy. Právě ti možná přivítají informaci, že bývalý vůdce organizace Ku-klux-klan David Duke by měl na konci ledna opět zavítat do České republiky.

Jeho návštěvu znovu organizuje Filip Vávra, který bývá spojován se zakázanou organizací Národní odpor.

David Duke navštívil Českou republiku letos v dubnu a byl bezprostředně po svém příletu zatčen a po několika hodinách vyhoštěn. Policisté ho vinili z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.

Myslím, že případný příjezd Duka by znamenal symbolické posílení extrémistického hnutí poté, co v poslední době zažilo několik tvrdých zásahů, včetně vyhoštění Davida Duka z České republiky. V tuto chvíli by to mohlo znamenat, že se tato scéna vzpamatovala z otřesů a je schopna zorganizovat příjezd této významné osoby krajně pravicového hnutí," domnívá se odborník na politický extremismus z Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš.

David Duke podle Filipa Vávry do Česka přijede i proto, aby od českém státu získal satisfakci kvůli zadržení, které podle něj bylo zcela bez důkazů. Druhým důvodem návštěvy je údajně Dukeovo znepokojení z toho, že zhruba polovina lidí, s nimiž se letos v dubnu v České republice sešel, je v současnosti ve vězení.

"Nebylo zcela jasné, na základě čeho byl zatčen. Nicméně si myslím, že šance na nějakou satisfakci jsou minimální. Co se týče údajného druhého důvodu návštěvy, několik zátahů v loňském roce bylo něčím, na co doposud nebyla krajně pravicová scéna zvyklá," pokračuje Mareš.

Hrozí sblížení fašistů a konzervativců?

David Duke je autorem knihy Mé probuzení, kterou někteří z jeho kritiků označují za ,menší vydání Hitlerova Mein Kampfu'.

"Objevují se zde teze, které mohou ve svém důsledku podnítit k určitým antisemitským názorům a názorům o rasové nadřazenosti. Ty mohou u některých lidí vyvolat i nějaké kontroverzní akce. Myslím, že tyto myšlenky, kdyby nebyly takto zkoncentrovány, tak by se dostaly i do úvah lidí z konzervativního spektra. V tomto směru se také Duke snaží o sblížení části izolované fašistické krajní pravice s částí konzervativního, nebo dokonce libertariánského spektra," říká odborník na politický extremismus Miroslav Mareš.

Zatímco Národní strana je, zdá se na ústupu, Dělnická strana zaznamenala ve volbách do Evropského parlamentu úspěch, když dosáhla na příspěvek ze státního rozpočtu.

"Teprve se ukáže, jaký bude vývoj Dělnické strany po soudním procesu před Nejvyšším správním soudem, který bude v lednu jednat o samotné existenci strany. Domnívám se, že určitý potenciál pro krajní pravici u nás existuje, nicméně ne tak archaického typu, jakou je Dělnická strana," dodává odborník na politický extremismus z Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš.

O české pravicově extrémistické politické scéně mluvil na Rádiu Česko odborník na politický extremismus z Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22980
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003