Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 26.02.2020 21:54

Neúspěšní žadatelé o azyl v Kanadě se postupně vracejí domů
22-12-2009  Květa Moravcová, Jan Piroch


Do Česka se pomalu vracejí Romové, kteří neuspěli v Kanadě se žádostí o azyl. Postupně by se do země mohlo vrátit až několik set lidí. Obce si s nimi ale nevědí rady.

Členové vládní rady pro záležitosti romské komunity chtěli toto téma dnes aktuálně projednat na svém jednání, ale bohužel se k tomu nedostali. Protože ale vláda schválila koncepci romské integrace ministra pro lidská práva a menšiny Michaela Kocába, tak je jasné, že rada je pro takzvané aktivní řešení bytové problematiky Romů.

Potíž je v tom, že řada Romů před odjezdem prodala všechen svůj majetek. Byty a domy, ve kterých bydlela, bez oznámení úřadům opustila.

Podle ředitelky kanceláře vládní rady pro záležitosti romské komunity Gabriely Hraboňové rada i přesto podporuje aktivní řešení tohoto problému ze strany obcí:

"My v současnosti komunikujeme s koordinátory pro romské záležitosti a snažíme se od nich získat informace, z jakých lokalit Romové odjeli. Apelujeme i na proaktivní přístup, aby bylo pro vracející se Romy nalezeno nějaké řešení."

Obce si nevědí rady

Obce si ale v mnoha případech nevědí s navrátivšími Romy rady. Například ve Volarech na Prachaticku, odkud odešlo do Kanady asi deset romských rodin, se zatím vrátila jen jedna. Rodina dluží na nájemném více než dvacet pět tisíc korun, před svým odjezdem rozprodala kromě zařízení bytu také kuchyňskou linku, umyvadlo, vanu, tedy věci, které platilo město.

A právě kvůli tomuto přístupu snad ani není možné, podle starostky Volar Martiny Pospíšilové, aby stát obcím v této věci něco doporučoval:

"Já pevně věřím, že od vlády požadavek, abychom nad někým přimhouřili oko, nepřijde. Porušovali bychom tím totiž zákon a to si nemůžeme dovolit."

Obce by měly mít podle starostky Volar na lidi takříkajíc jeden metr. "Ten, kdo má nájemní byt, musí dodržovat pravidla. Ať se jedná o romskou rodinu nebo jakoukoliv jinou. Ani v tomto případě tedy nemůžeme dělat jakékoliv výjimky."

Volary chtějí opuštěné byty opravit a pronajmout lidem, kteří by o to měli zájem. Konkrétně ve Volarech na Prachaticku jich je zhruba 130.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22966
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003