Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 26.02.2020 21:41

Kanada připustila přetížení imigračního systému, nevylučuje revizi
21-10-2009  Josef Kubeczka


Generální guvernérka Kanady Michelle Jeanová (Foto: Jana Šustová) Podle generální guvernérky Kanady Michelle Jeanové je imigrační systém země pod velkým náporem a je téměř přetížený. Jeanová to podle agentury AFP uvedla na středeční tiskové konferenci při návštěvě Slovinska. Zároveň nevyloučila, že by Ottawa mohla systém zrevidovat. O vízech pro Čechy se však konkrétně nezmínila.

Kanada jednostranně obnovila vízovou povinnost pro Čechy letos v červenci; následovaly protesty české strany. Evropská komise v úterý varovala, že pokud Kanada neučiní do konce roku vstřícné kroky v zájmu snadnějšího vydávání víz pro Čechy a pokud jasně nestanoví opatření k obnovení bezvízového stavu s ČR, EK doporučí zemím unie zavedení víz pro kanadské diplomaty a držitele služebních pasů.

Kanada zavedení víz vysvětlovala jako při podobné situaci před pár lety tím, že z Česka registruje velký počet žadatelů o azyl; významné množství z nich tvořili Romové. Praha rozhodnutí Ottawy kritizovala a obrátila se na EU, aby jí situaci pomohla vyřešit. Upozorňovala třeba na to, že na vině je do značné míry špatně fungující kanadský azylový systém.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22858
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003