Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 21.09.2020 16:53

Policie opět zasahuje proti přívržencům krajní pravice
21-10-2009  Martin Hromádka, Nikola Bojčev


Policisté odvážejí muže zadrženého v Českých Budějovicích (Foto: ČTK) Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) od rána opět zasahují proti přívržencům krajní pravice. Údajně provedli domovní prohlídky na několika místech po celé republice a zadrželi sedm lidí.

Zákroky policie potvrdil Radiožurnálu advokát Kolja Kubíček, který zastupuje část už dříve zadržených extremistů. Odvolává se na informace klientů i samotných policistů.

Policisté odvážejí muže zadrženého v Českých Budějovicích (Foto: ČTK) "Pokud jsme byl ze strany policie informován, tak se jedná o dva samostatné bloky případů, ve kterých je podezříváno, případně pak bude stíháno asi 14 osob," řekl Kubíček.

Mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták odmítl k probíhající akci sdělit podrobnosti. "Mohu pouze potvrdit, že v současné době probíhá několik realizací věcí, na kterých naši detektivové dlouhodobě pracovali," uvedl Hanták. Další informace zveřejní policie nejdříve začátkem příštího týdne.

Policisté od pěti hodin ráno zasahovali mimo jiné v Praze-Strašnicích a na Vinohradech, v Hodoníně nebo v Českých Budějovicích. Šest mužů a jednu ženu podle Kubíčka zadrželi ze stejných důvodů jako při předchozí razii letos v červnu.

Tehdy detektivové ÚOOZ zatkli deset lidí a následně je obvinili z propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Razie souvisely s koncerty, které radikálové pořádali. Příkaz k domovním prohlídkám dalo stejně jako dnes obvodní státní zastupitelství Brno-venkov.

Radikálové na internetových stránkách iniciativy Odporuj vyzvali své příznivce k protestu proti policejnímu zásahu. Na dnešní večer svolali setkání před úřadem vlády.

Rozhovor s mluvčím ÚOOZ Pavlem Hantákem v poledních Ozvěnách dne
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22849
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003