Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 08.04.2020 15:31

Odborníci: Sterilizace bez informovaného souhlasu je důvodem k znepokojení na celém světě
02-10-2009  Gwendolyn Albert


Pátého října 2009 promluví experti z Afriky, Asie, Evropy, Severní a Jižní Ameriky na téma sterilizací žen bez jejich informovaného souhlasu na devatenáctém světovém kongresu Mezinárodní federace gynekologů a porodníků (FIGO) v jihoafrickém Kapském městě (informace o kongresu na http://www.figo2009.org.za/).

Nucené sterilizace žen v tak odlišných částech světa jako je Čína, Česká republika nebo Namibie se staly předmětem zájmu bojovníků za lidská práva teprve nedávno. Ženy, jež jsou cílem těchto praktik, jsou často příslušnicemi etnických minorit, např. romské menšiny v Evropě, nebo jsou jinak společensky znevýhodněny, což je případ HIV pozitivních žen v Africe. Čerstvá obvinění se letos objevila v Maďarsku a v roce 2007 také v České republice. Odborníci doufají v diskusi na toto téma se specialisty z oboru gynekologie a porodnictví s cílem vyloučit další porušování práv žen autonomně rozhodovat o svém reprodukčním životě.

Diskutovat budou následující odborníci:

Gwendolyn Albert, ředitelka Women’s Initiatives Network při Peacework Development Fund http://www.peacework.org/index.php?pr=initiatives#faq0 (Praha, Česká republika)

Susana Chávez MPH, ředitelka Centra pro podporu a ochranu sexuálních a reprodukčních práv (Center for the Promotion and Defense of Sexual and Reproductive Rights (PROMSEX) www.promsex.org (Lima, Peru)

Abhijit Das, ředitel Centra pro zdraví a sociální spravedlnost (Center for Health and Social Justice), www.chsj.org, Nové Dillí, India

Bernard M. Dickens LL B, LL M, Ph.D, LL D, držitel profesury Dr Williama M Scholla pro zdravotní právo a politiku na právnické a lékařské fakultě a na Spojeném centru pro bioetiku (Joint Center for Bioethics), Univerzita v Torontu http://www.jointcentreforbioethics.ca/ (Toronto, Kanada)

Jennifer Gatsi Mallet, Mezinárodní komunita žen žijících s HIV a AIDS (International Community of Women Living with HIV and AIDS), http://www.icw.org/node/383 (Windhoek, Namibie)

Panelovou diskusi bude moderovat Prof. Peter Hornnes, prezident Evropského výboru pro vzdělávání v porodnictví a gynekologii http://www.ebcog.org.

Tato panelová diskuse se uskuteční díky podpoře Rady Evropy a Mezinárodního programu pro ženy při Open Society Institutu.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22824
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003