Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 26.02.2020 14:58

Paramisa na prknech, dlažbě i trávě
31-08-2009  Tisková zpráva


Paramisa – Chytrý hloupý Rom Cikánsko-gádžovská pohádka Paramisa – Chytrý hloupý Rom z tvůrčí dílny brněnského divadla Líšeň se představí v rámci festivalu Na prknech, dlažbě i trávě. Přijďte se pobavit – ve středu 2. září 2009 od 17.00 hodin na náměstí Svobody v Brně!

Svérázný, energický jevištní rej – inscenace Paramisa – vznikl ve společném tvůrčím střetu líšeňských divadelníků a romských umělců – muzikantů, herců a tanečníků. Hra vychází ze sbírky romských pohádek Mileny Hübschmannové. Romská vyprávění, hudba a tanec se na jevišti divadla Líšeň setkávají s principy českého lidového divadla.

Příběh vypráví o romském chlapci, jenž našel svou životní lásku a utkal se o ni s drakem. Ač jím byl roztrhán na tisíc kousků, měl nakonec tolik štěstí, že dostal to, co chtěl. Dokonce mnohem víc.

Paramisa – Chytrý hloupý Rom Slovo PARAMISA (pohádky) znamená v romském prostředí vyprávění, jež jsou určena také dospělým. Jsou metaforou spletitého a mnohdy nepředvídatelného reálného života, v němž ne každá láska končí šťastně a ne každý hrdina vítězí díky svým vlastním schopnostem. V tomto duchu se nese také inscenace divadla Líšeň.

Představení je určené pro dospělé i děti.

Divadlo Líšeň je nezávislý profesionální divadelní soubor založený v roce 1998 v Brně. Pro jeho osobitý styl je typická výrazná stylizace vycházející z experimentu s výtvarnem, zvukem, hudbou a pohybem. Část dosavadní produkce divadla Líšeň tvoří loutkové inscenace pro dospělé. Líšeň při své práci využívá staré tradiční divadelní postupy a formy (inspiruje se např. lidovým divadlem, orientálními způsoby jevištní práce) a objevuje nové a neobvyklé možnosti jejich použití. Jednotlivé inscenace jsou výsledkem dlouhodobé tvůrčí práce a doba jejich vzniku se pohybuje okolo jednoho roku. Uvádějí se pak po celé republice a v cizojazyčných verzích putují po evropských festivalech.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22782
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003