Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 26.09.2020 14:13

Amnesty International žádá Kanadu o zrušení víz
26-08-2009  Jan Richter, Miroslav Panuška


Organizace Amnesty International, která si klade za cíl dodržování lidských práv, se obrátila na Kanadu, aby zrušila turistická víza pro české a také mexické občany. Podle ředitelky české pobočky AI Dáši van der Horst je to politické rozhodnutí kanadského ministra pro občanství a imigraci, ačkoli posuzování uprchlíků by mělo v Kanadě připadnout Úřadu pro imigraci a uprchlíky.

Vytváří to podle ředitelky české pobočky AI také nerovnost mezi jednotlivými zeměmi. Jako příklad Dáša van der Horst uvedla, že v loňském roce bylo v Kanadě kladně vyřízeno 11 procent mexických žádostí o statut uprchlíka, kdežto z České republiky 94 procent.

Dáša van der Horst ještě upozornila na statistiku českého ministerstva vnitra o růstu počtu rasově motivovaných útoků, je to patrné zvlášť od roku 2007. Potvrdila, že v České republice existuje nevraživost vůči romským občanům. Zavedení kanadských víz tak jen nahrává do karet pravicovým extrémistům.

Ředitelka české pobočky Amnesty International Dáša van der Horst v pořadu Radiožurnálu Stalo se dnes o kanadských vízech - záznam najdete zde.

Za cíle současné snahy Amnesty International potvrdila ředitelka české pobočky AI Dáša van der Horst nakonec zrušení víz. V rozhovoru pro Rádio Česko znovu upozornila, že o azyl v Kanadě žádají z České republiky především Romové, vystavovaní hrozbě rasových útoků.

Ředitelka české pobočky AI Dáša van der Horst na Rádiu Česko o kanadských vízech - záznam najdete zde.

Kanada zavedla vízovou povinnost pro Čechy v červenci, stejně tak pro Mexičany. Stalo se tak v reakci na údajně vysoký počet mexických a českých žadatelů o azyl.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22769
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003