Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.07.2020 21:29

Nadávky členům Dělnické strany potrestal soud veřejnými pracemi
21-08-2009  Martin Hromádka, Tomáš Šácha


Přívrženci Dělnické strany pochodují Janovem (Foto: Gabriela Hauptvogelová) Mostecký soud uložil dvěma Romům dohromady 800 hodin veřejně prospěšných prací. Oba loni v říjnu slovně napadli členy takzvaných ochranných sborů Dělnické strany, kteří demonstrativně procházeli problémovým litvínovským sídlištěm Janov.

Oba muži se dnes u soudu přiznali a za své výroky se omluvili. Prý se nechali ovlivnit emocemi. Rozsudek je pravomocný, odsouzení i státní zástupkyně se vzdali práva na odvolání.

Vilém Matej a Miroslav Sinu patřili do skupiny několika desítek Romů, kteří se loni 4. října v Janově postavili dvanácti členům Dělnické strany. Příznivci krajní pravice se na sídliště vypravili kvůli údajným stížnostem tamních obyvatel na chování nepřizpůsobivých sousedů.

V čele skupiny členů Dělnické strany šla Lucie Šlégrová. Muži jí podle obžaloby nadávali, jeden z nich přitom použil rasistické výroky. Šlégrová poté podala trestní oznámení. Incident zaznamenaly i televizní kamery.

Soudkyně se v odůvodnění rozsudku přiklonila k názoru znalce, který připustil, že výroky Mateje mohly za určitých okolností vyvolávat nenávist k českému národu. Zároveň upozornila, že pokud odsouzení trest osobně nevykonají, hrozí jim za každé dvě neodpracované hodiny den vězení.

Dělnická strana na incident reagovala tak, že na 18. října a 17. listopadu svolala do Janova shromáždění radikálů. Pochody pak vyvrcholily ostrými střety s policií, po nichž zůstalo několik zraněných na obou stranách.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22752
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003