Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 09.08.2020 05:28

Rumunští Romové opustili Prahu
04-08-2009  Šárka Slezáková, Lenka Rafelová, Zbyněk Zykmund


Foto: ČTK Dvoutýdenní anabáze rumunských Romů v Čechách končí. Příbuzní mladíka, který zemřel v pondělí ve vinohradské nemocnici, odjeli z Prahy. Zpátky do vlasti si vezou i rakev s jeho ostatky.

Na jednotce intenzivní péče strávil olašský princ necelé dva týdny. Podle ředitele centra mezinárodních úhrad Ladislava Švece rodina romského krále statisícový účet v nemocnici zaplatí:

"Obdrželi jsme od našeho partnerského styčného orgánu v Bukurešti zprávu, že by měl být romský mladík v Rumunsku pojištěn. Předpokládáme, že úhrada nákladů na zdravotní péči poskytnutou v České republice půjde standardním způsobem, a že budou náklady nakonec uhrazeny."

Podle Švece zatím ale není úplně jisté, jestli peníze opravdu přijdou: "Ještě nemáme v ruce nárokový doklad, který pro tento účel potřebujeme. Není to proto ještě stoprocentní, ale je to na dobré cestě."

Rumunským Romům nabídl pomoc i pražský magistrát

Nemocnice odpoledne odevzdala mladíkovo tělo pohřební službě, která ho převeze do Rumunska. Už dopoledne nabídl Romům pomoc s transportem i pražský magistrát: "Jsme ochotni se na tom podílet i finančně, nejen organizačně a koordinačně," říká ředitel odboru PR pražského magistrátu Daniel Častvaj.

Pomoc magistrátu ale nakonec Romové nevyužili. Zhruba šedesát z potřebných devadesáti tisíc korun vybrali mezi sebou. Zbytek přidali soukromí dárci.

V Husinci u Prahy zároveň začal úklid místa, kde od čtvrtka do pondělí Romové tábořili. Obec bude náklady nejspíš zpětně vymáhat na majiteli pozemku.

Zemřelý mladík je pro rumunské Romy velmi důležitý, protože byl podle jejich tradic následník jednoho z romských králů.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22740
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003