Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 26.02.2020 14:33

Slovenský pohled na kanadská víza
26-07-2009  Jan Černý


Není těžké pochopit, proč se Češi rozzlobili na Kanadu, která se rozhodla pro občany jejich země znovu zavést vízovou povinnost. Už nějaký čas jsou v Severoatlantické alianci i v Evropské unii a víza do Kanady až dosud nepotřebovali od roku 2007. To, co se jim teď stalo, je srovnatelné se situací, v níž vás najednou pošlou k dětskému stolu po nějaké době, kdy jste už stolovali s dospělými. Tenhle zajímavý argument jsme ještě neslyšeli, a tak si přečteme celý komentář v bratislavském deníku Sme.

V Kanadě naopak převládá pocit, že si Češi užívali výsad dospělosti a současně zanedbávali povinnosti, které z ní vyplývají - v jednom z posledních průzkumů sedm z deseti Kanaďanů podpořilo obnovení víz. Důvod je jasný - od roku 2007 tisíce českých občanů, většinou Romů, požádaly v Kanadě o azyl a náklady platili Kanaďané. Spousta žadatelů se odvolala na diskriminaci v mateřské zemi, i když z nich taková situaci ještě nedělá uprchlíky odpovídající mezinárodní definici tohoto pojmu. Kdyby jim o to šlo, museli by dokázat, že je utlačuje nebo pronásleduje vláda jejich země. Pokud by totiž k udělení azylu stačila diskriminace, tisíce Kanaďanů by mohly žádat o uprchlický azyl v českých zemích.

Kanada má nejsnáze zneužitelný program utečeneckého azylu na světě. Podle něj ani demokracie jako Česká republika a dokonce ani Spojené státy nejsou natolik bezpečné, aby v nich nemohlo dojít k pronásledování občanů. Mnozí Kanaďané se teď proto dožadují přísnějších pravidel a v případě potřeby i zavedení víz. Zámořská země by to možná měla řešit, ale to je jen jedna strana mince. Češi si plně užívali privilegia volného cestování, ale jejich instituce dlouho zanedbávaly svou odpovědnost za řešení problémů romských občanů.

Praha se teď může zlobit na Ottawu za to, že vrátila čas. Ale jak píše bratislavský deník Sme, při vší úctě by nikdo neměl od očekávat od Kanady, že uklidí nepořádek, s nímž Češi stejně jako Slováci doma nic nedělají.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22643
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003