Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 21.09.2020 17:49

Evropská komise podporuje Česko ve sporu o kanadská víza
24-07-2009  Katarína Brezovská, Miroslav Panuška, Ondřej Houska


Milena Vicenová Česko požaduje, aby Kanada rychle vyhověla třem požadavkům ohledně víz. Kanaďané je nám zavedli tento měsíc. Praha teď chce, aby Češi pro víza už nemuseli jezdit do Vídně. Naši občané by také neměli vyplňovat delší dotazníky než je tomu v případě jiných zemí Evropské unie. Kanaďané by navíc měli zavedení víz lépe zdůvodnit. Podle české velvyslankyně při Unii Mileny Vicenové Prahu v jejím postoji podporuje Evropská komise.

Milena Vicenová dnes v Bruselu jednala se zástupci Komise i kanadského velvyslanectví. Podle ní bylo z rozhovorů jasně patrné, že Brusel český postoj podporuje. To potvrdil i diplomatický zdroj z Komise.

Praha kromě splnění tří zmiňovaných požadavků usiluje o úplné zrušení kanadských víz. Podpory se jí dostalo od švédského předsednictví, které reciproční zavedení víz podpoří, pokud mu to doporučí Evropská komise. Ta podle svého předsedy Josého Manuela Barrosa vypracuje do září zprávu, která mimo jiné posoudí i dodržování lidských práv v Česku.

O vízech budou také v pondělí jednat ministři zahraničí států sedmadvacítky. Praha očekává podpoří svému postoji, tedy že zavedení víz Kanadou je neoprávněné.

Kanada 14. července obnovila vízovou povinnost pro obyvatele České republiky, protože vzrostl počet českých žadatelů o azyl.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22635
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003