Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 21.09.2020 18:02

První reakce světových médií na kanadská víza
15-07-2009  Jana Šmídová


Foto: ČTK Opodstatněnost či neopodstatněnost žádostí o azyl v Kanadě - to je jeden z hlavních aspektů, kterých si všímají světové agentury v komentářích a glosách ke kanadském rozhodnutí znovu zavést vízovou povinnost pro občany České republiky a Mexika. Agentura AFP na svých internetových stránkách píše, že cílem opatření je zastavit "explozi" žádostí občanů těchto dvou zemí o azyl, kanadský list National Post informoval o "dramatickém zvýšení" počtu žádostí. Tento deník uvedl, že ministr pro přistěhovalectví Jason Kenney, který rozhodnutí oznámil, v minulosti řekl, že si nemyslí, že by Česká republika byla "ostrovem perzekuce". Ottawa podle AFP soudí, že žádosti příliš často podávají lidé, kteří usilují o získání práce a kteří tak chtějí zkrátit projednávání svých případů. Tato i další agentury citovaly Kenneyho, že množství takových žádostí podkopává schopnost Kanady pomoci lidem, kteří to skutečně potřebují.

Agentury také vesměs konstatují, že většina českých žádostí o azyl pochází od Romů, kteří uvádějí, že jsou doma diskriminováni. National Post napsal, že kanadský Výbor pro přistěhovalectví a uprchlíky vyslal koncem března do České republiky průzkumnou misi, která pak zpracovala dvě zprávy - jedna se zabývala státními i nestátními mechanismy na ochranu Romů, druhá, dosud nezveřejněná, zacházením s Romy a jejich možnostmi přemísťovat se v rámci země. "Kenney řekl, že první materiál podporuje jeho tvrzení, že čeští Romové nejsou vystaveni státem podporované diskriminaci," uvedl list. Největší kanadský deník The Toronto Star na své internetové stránce citoval i kanadské hlasy kritizující vládní rozhodnutí jako zavření dveří těm, kdo se skutečně snaží uniknout pronásledování.

Deník citoval torontského advokáta Maxe Bergera, který loni a letos zastupoval asi 400 českých Romů žádajících o status uprchlíka a který řekl, že opětné zavedení víz pro Čechy a Mexičany "zavírá dveře před skutečnými žádostmi o status uprchlíka a poškozuje naši reputaci".Dodal, že lidé zoufale hledající útočiště jsou vynalézaví, takže čeští Romové by si mohli najít cestu do Kanady přes USA, které od Čechů víza nepožadují. Vládní rozhodnutí kritizoval podle listu také ředitel Uprchlického fóra na Ottawské univerzitě Peter Showler. Ten řekl, že ministr Kenney hraje politickou hru s lidskými životy, když "jasně naznačuje, že žádosti Romů nejsou opravdové". Janet Denchová z Kanadské rady pro uprchlíky zase řekla, že "místo aby přiměla Českou republiku a Mexiko, aby dělaly víc pro respektování práv svých občanů, podkopává Kanada legitimitu těch, kdo hledají ochranu".

Další kanadský deník Globe and Mail napsal, že zavedení víz s cílem snížit počet pochybných žádostí o azyl kritizovaly jak česká a mexická vláda, tak obchodní kruhy a skupiny na obranu lidských práv jako nepotřebné, hanebné a nevítané. Server CTV.ca citoval torontského právníka Marshalla Drukarshe, který se zabývá přistěhovaleckou problematikou a který vyslovil názor, že kanadská vláda reagovala přehnaně. "Myslím, že je vážné nebezpečí, že kvůli něčemu, co vypadá jako silná reakce, mohou některé opravdové žádosti přijít vniveč, řekl. Agentury připomínají, že z Mexika a České republiky pochází největší počet žádostí o azyl v Kanadě.

Počet českých žadatelů stoupl podle kanadských údajů z méně než pěti v roce 2006, kdy ještě platila vízová povinnost, na 3000 počínaje říjnem 2007, kdy byla tato povinnost zrušena. Počet mexických žádostí stoupl od roku 2005 trojnásobně a v roce 2008 jich bylo už 9400, tedy čtvrtina všech žádostí vůbec. Uspokojeno bylo předtím jen 11 procent mexických žadatelů. Kanadské listy píší, že počet mexických žádostí o azyl mohl vzrůst kvůli násilí, které ve stále větší míře doprovází pašování drog.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22611
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003