Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 21.09.2020 18:40

Vládní rada pro záležitosti Romů kritizuje rozhodnutí Kanady zavést víza
15-07-2009  Květa Moravcová, Igor Maňour


Gabriela Hrabaňová (Foto: Jana Šustová) Vládní rada pro záležitosti romské komunity kritizovala zavedení víz pro české občany cestující do Kanady jako příliš tvrdé opatření. Podle jejích členů Kanada nevyužila všechny možnosti, jak nárůst počtu zájemců o azyl snížit.

Rada vlády pro romské záležitosti přiznává diskriminaci Romů v Česku. Podle tajemnice Rady Gabriely Hrabaňové je ale řešení dlouhodobé. "Rada si je vědoma, že Romové jsou zasaženi neúměrným sociálním vyloučením, předsudky a diskriminací, řešení těchto problémů vyžaduje dlouhodobý koordinovaný přístup jak na mezinárodní, národní tak i lokální úrovní," řekla Hrabaňová.

Podle ministra pro lidská práva a menšiny Michaela Kocába není ale chyba jen na straně Česka, extremismus hrozí i Evropě. "Samozřejmě, že rozhodovat podle barvy pleti je nesmysl, žijeme v 21. století a doufám, že ten asociální, rasistický a xenofobní trend, který se u nás ujímá, se nezačne šířit do Evropy," prohlásil Kocáb.

Michael Kocáb (Foto: Jana Šustová) Podle Kocába může nepřímo za zavedení víz také několik lokálních politiků, kteří využili "romskou kartu" ve svůj prospěch. Konkrétně zmínil chomutovskou primátorku Ivanu Řápkovou, radnici ve Slaném, kauzu Matiční ulice v Ústí nad Labem a bývalého vsetínského starostu a někdejšího předsedu KDU-ČSL Jiřího Čunka. Ten však svou vinu odmítá a názor ministra jej mrzí.

"Ministr Kocáb je také jeden z těch politiků a lidí, kteří o lidských právech jen mluví, vedle Romů nežijí, důsledky jejich způsobu života nemusejí sdílet a také ze své pozice nedělají nic proto, aby se situace změnila," řekl Čunek.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22607
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003