Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 26.02.2020 14:15

Kanadská ambasáda ve Vídni čelí náporu žadatelů o víza z Česka
15-07-2009  Martin Hromádka, Ondřej Houska, Pavel Polák


Schránka na žádosti o vízum (Foto: ČTK) Dnes naposledy mohou občané České republiky cestovat do Kanady bez víza. Povolení ke vstupu do země vyřídí na letišti po příletu. Od zítřka pak všichni cestující s českým pasem musí mít vízum už vydané zastupitelským úřadem ve Vídni. K němu teď míří všichni, kteří cestu do Kanady plánují.

Podle reportéra Radiožurnálu je kanadská ambasáda v českém obležení. Od rána stála před budovou fronta asi 120 Čechů a další stále přicházejí.

Nálada mezi žadateli o vízum není nejlepší, lidé jsou unavení a rozzlobení kvůli komplikacím s dovolenou. Zlobí se také na českou vládu, že o zavedení víz neinformovala dřív.

Už včera, kdy Kanada vízovou povinnost vůči Česku zavedla, přijelo osobně do Vídně přibližně dvacet českých turistů. Další se sháněli po informacích telefonicky, linky zastupitelského úřadu byly skoro pořád obsazené.

Kanadská ambasáda slíbila, že celá procedura nebude trvat dlouho a žadatelé při osobní návštěvě vše zařídí na místě. Kvůli očekávanému náporu zájemců údajně také přijme větší počet zaměstnanců schopných mluvit česky. Za žádost o krátkodobé vízum vybírá velvyslanectví 45 eur, tedy přibližně 1200 korun.

Mezitím v úterý pozdě večer našeho přistála v Torontu pravidelný spoj Českých aerolinií s necelými dvěma stovkami pasažérů. Český generální konzul v tomto kanadském městě Richard Krpač pro ČTK uvedl, že všichni čeští občané byli na území Kanady vpuštěni a že se nikdo z nich na jeho úřad neobrátil s žádostí o pomoc. Další linka ČSA do Toronta odlétá z Ruzyně dnes dopoledne.

Česko chce, aby země Evropské unie zavedly víza pro Kanaďany

Česká republika zavedla jako protiopatření víza pro kanadské diplomaty a čeká na reakci Evropské unie. Se žádostí o uplatnění principu solidarity a reciproční zavedení víz pro všechny Kanaďany se na šéfa Evropské komise José Manuela Barrosa obrátil premiér Jan Fischer. Brusel teď má tři měsíce na to, aby o česko-kanadském sporu vypracoval podrobnou zprávu.

Výsledkem analýzy může být návrh, aby ostatní země sedmadvacítky zavedly víza vůči Kanadě. Takový postup by ale musely po dalších až 90 dnech schválit členské státy. Komise oznámila, že dalším krokem budou její konzultace s Ottawou. Chce znát přesné důvody jejího kroku vůči českým občanům.

Premiér Fischer si uvědomuje, že evropská procedura je dlouhá. Přesto ale nevěří, že by Kanada mohla víza ještě před evropskou odpovědí sama zrušit. "Velmi bych si přál, kdyby kanadské tempo a ochota byly rychlejší, než trvá evropská procedura, nicméně jsem realista," uvedl Fischer.

Kanadský ministr pro přistěhovalectví Jason Kenney se recipročních opatření neobává. Odmítá také snahu České republiky o uplatnění principu solidarity v Evropské unii. Kenney připomněl, že kanadský premiér Stephen Harper o problému narůstajícího počtu českých žádostí o azyl v Kanadě mluvil už loni v únoru se svým tehdejším protějškem Mirkem Topolánkem.

Od té doby se Kanada s českými úřady snažila najít řešení tohoto problému. "Pokud je tu kritika, pak by měla znít: Proč jste čekali tak dlouho?," řekl Kenney a dodal, že cílem obnovení vízové povinnosti, kterou Kanada pro české občany zrušila v roce 2007, je udržitelnost kanadského imigračního systému. Z České republiky přijíždělo do Kanady po Mexiku nejvíc žadatelů o azyl. Zatímco v roce 2006 jich bylo pět, od zrušení víz již více než 3000. O azyl žádají hlavně Romové.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22597
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003