Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 27.05.2020 08:59

Desítky Romů se vracejí z Kanady zpět domů
11-07-2009  Zbyněk Zykmund, Alena Adámková


Někteří čeští Romové se vracejí z Kanady, kam původně odjeli žádat o azyl. Přesné statistiky ale zatím nejsou k dispozici. Romové začali ve větší míře do Kanady odcházet v posledních měsících v souvislosti s množícími se útoky ze strany pravicových extremistů. Z kanadské strany je kvůli současné vlně odchodů Romů z Česka stále ve hře opětné zavedení víz pro české občany.

Podle Ivana Veselého z občanského sdružení Dženo ale zatím o hromadné návraty Romů z Kanady nejde: "Máme signály o tom, že se lidé vracejí. Ten návrat ale není masový, i když možná časem se z toho stane masový jev. Zatím to jsou ale jen řádově desítky lidí, nejsou to rozhodně žádné stovky nebo tisíce."

Proč se čeští Romové vracejí z Kanady? "Měli velká očekávání, ta se ale nenaplnila, čeští Romové zjistili, že i v Kanadě je chleba o dvou kůrkách. A jejich trpělivost v procesu čekání na případné udělení azylu došla do nějakého konce," uvedl Ivan Veselý.

Ivan Veselý z občanského sdružení Dženo odhaduje, že v současné době čeká v Kanadě na rozhodnutí o udělení azylu asi 1 500 lidí.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22569
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003