Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 26.02.2020 15:17

Kohout: Kanada rozhodnutí o vízech pro Čechy prozatím odložila
07-07-2009  Martin Hromádka, Ondřej Kapic


Občané České republiky se zatím nemusejí obávat víz do Kanady. Rozhodnutí o jejich zavedení český kabinet v nejbližších dnech neočekává, zrušil proto i dnešní mimořádné zasedání. Jednání s kanadskými úředníky ale ještě nekončí. Radiožurnálu to potvrdil v Ranním interview ministr zahraničí Jan Kohout.

"Nemáme žádný signál, že by kanadská vláda dnes či v několika následujících dnech měla takto rozhodnout. Je to důsledek naší intenzivní diplomatické práce s mnoha představiteli kanadské administrativy a zároveň i technické obtíže, které každý takový krok může přinášet," uvedl Kohout. Dodal, že je ostražitý a "lehce skeptický".

Celý rozhovor s českým ministrem zahraničí Janem Kohoutem si můžete poslechnout zde.

Podle Kohouta požádalo v Kanadě o azyl za letošní první půlrok asi 1600 Čechů. To je skoro jednou tolik než za celý loňský rok. Se žádostí přitom uspěla asi desetina. Ministr ale upozornil, že čísla nejsou oficiální a že jde o hrubé odhady české diplomacie.

Právě zvyšující se migrace je důvodem, proč nad Prahou visí hrozba opětovného zavedení vízové povinnosti. To, že Kanada chce příliv uprchlíků zastavit tímto opatřením, naznačil už v květnu kanadský premiér Stephen Harper. Praha se od té doby snaží vyjednávat. Nabídla dokonce, že zastaví přímou leteckou linku Praha - Toronto.

Lídři politických stran už začali mluvit také o odvetě. Tou nemůže být reciproční zavedení víz, protože to odporuje pravidlům Evropské unie. Jak už ale dříve potvrdil premiér Jan Ficher, Praha by mohla zavést víza pro kanadské diplomaty a držitele služebních pasů a snažit se přesvědčit Unii, aby totéž podle principu solidarity učinila také celá sedmadvacítka vůči Kanadě.

Fischer o chystaném kroku jednal mimo jiné i s předsedou Evropské komise José Barrosem. "My samozřejmě budeme žádat Evropskou unii, aby v souladu s evropskou legislativou jednala adekvátně k tomuto kroku kanadské strany. Má potom na to nějaké lhůty, bude jich využívat, ale pochopil jsem, že o to má zájem, na rozhovor byl připravený a je ochoten se té věci velmi seriózně věnovat," uvedl premiér.

Kanada by víza obnovila dva roky od jejich zrušení. Vízová povinnost platila od roku 1997 kvůli tomu, že už v minulosti se Ottawa potýkala s vysokým počtem českých žadatelů o azyl. Ti se usazují hlavně v Hamiltonu a v Torontu v provincii Ontario na východě země. Pro provinční vládu a místní úřady to znamená zvýšené náklady na sociální služby a v poslední době i mediální a politický problém.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22554
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003