Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.02.2020 07:58

Kohout: Kanada své rozhodnutí o zavedení víz zatím nesdělila
01-07-2009  Marika Táborská, Vít Pohanka


Kanada v reakci na příliv českých žadatelů o azyl zvažuje obnovení vízové povinnosti pro české občany. Dopoledne to potvrdil ministr zahraničí Jan Kohout s tím, že konečné rozhodnutí kanadská strana zatím neřekla. Podle informací Lidových novin Kanada víza pro Čechy zřejmě zavede, a to už od 7. července.

"Kanadská strana nás informovala o zvažovaných opatřeních v reakci na nárůst počtu žadatelů o azyl, včetně zavedení víz. Kanadské straně jsem sdělil možné negativní dopady, které by případné zavedení víz mělo, a to jak na naše bilaterální vztahy, tak i na vztahy s Evropskou unií. Je důležité sdělit, že kanadská strana své finální rozhodnutí České republice oficiálně nesdělila," řekl ministr Kohout dopoledne novinářům.

Ministr Kohout o možném zavedení kanadských víz - poslouchejte zde

Pokud by Kanada skutečně víza pro české občany opět zavedla, Praha by mohla reagovat zavedením víz pro kanadské držitele služebních a diplomatických pasů. Česká republika totiž nemůže reagovat zavedením turistických víz, neumožňují to prý směrnice EU a zapojení Česka v unijním schengenském prostoru volného pohybu osob.

Od začátku letošního roku do dubna přiletělo do Kanady 1077 Romů z Čech, Moravy a Slezska a další stále přijíždějí. To je výrazný nárůst jejich počtu. Loni jich bylo za celý rok 861. Usazují se hlavně v Hamiltonu a v Torontu v provincii Ontario na východě země. To znamená zvýšené náklady pro provinční vládu a místní úřady.

Čeští diplomaté v Kanadě na dotaz Českého rozhlasu sice zavedení vízové povinnosti nepotvrdili. Z odpovědí je ale zřejmé, že s takovou možností počítají.

O možném obnovení kanadských víz jsme mluvili v Ranním interview Radiožurnálu s předsedou zahraničního výboru Senátu Jiřím Dienstbierem a v poledních Ozvěnách dne s bývalým místopředsedou vlády pro evropské záležitosti Alexandrem Vondrou. Záznam pořadu najdete zde.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22540
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003