Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 22.10.2020 20:06

Dětští muzikanti z Bělehradu
12-05-2009  Jaromír Janev


Dva zázrační romští muzikanti hrají denně na rušné pěší zóně v Bělehradě (Foto: Jaromír Janev) V Srbské metropoli Bělehradě vás zavedeme za dvěma zázračnými romskými kluky - muzikanty. Je jim 13 a 15 a už šest let dělají lidem radost svou hudbou. Bratři Darko a Daniel se už teď blíží umění virtuózů - hrají na housle a akordeon.

Darko a Daniel Pilerové hrají s radostí a jakoby samozřejmě. Tady na pěší zóně se objevují o víkendech už šest let. Darkovi tedy tehdy bylo 7 a staršímu Danijelovi 9. Tento chytlavý čardáš je pro ně asi nejtypičtější. Prostě se nazaleknou žádné hudební výzvy. Hrají ale nejširší možný repertoár: "No, ano, jednoduše hrajeme klasiku, lidové písničky, ale vlastně téměř každý druh hudby."

Dva zázrační romští muzikanti hrají denně na rušné pěší zóně v Bělehradě (Foto: Jaromír Janev) Při národních písničkách se nejvíc zastavují Srbové, protože kluci nic neošidí. A při melodiích, třeba ze světoznámých filmů, zase přihlíží především cizinci.

Paní Goga Gruběšičová z Agentury Superstar, která kluky zastupuje, říká: "Tyhle děti jsou vážnými kandidáty na to, aby se staly velkými hvězdami. Já jim teď pomáhám, kolik mohu, rozvíjet a představovat jejich talent. Takže to pro mě není práce, ale osobní radost, a doufám, že se o to, co umějí, podělí s mnoha lidmi. Oni jsou jednou z nejautentičtějších turistických atrakcí, které vytvářejí kouzlo tohoto města. A pěší zóna Kneza Mihailova je jedna z nejrušnějších ulic, takže snad nikdo, kdo tady prošel a slyšel je hrát - nemohl nepocítit krásu a lehkost muzicírování těchto dětí."

Dva zázrační romští muzikanti hrají denně na rušné pěší zóně v Bělehradě (Foto: Jaromír Janev) Pyšný otec Piler, který z povzdálí sledoval své kluky, se přidal: "Goga Gruběšičová pomohla Danijelovi dostat se na mistrovskou soutěž harmonikářů do Itálie - spolu s radnicí starého města a se svým partnerem Bakarcem. Daniel se stal se mistrem Evropy a dovezl si nástroj za sedm tisíc eur."

Darko a Danijel zahajovali v Bělehradě před rokem mezinárodní soutěž Eurosong. Patřili do programu nazvaného Hudební klenoty Bělehradu. Možná jednou dobudou svět tak, jako se jim to podařilo v malém - domácím prostředí. Tihle romští kluci ale především dělají svou hudbou lepší náladu každému, kdo projde kolem.

Příspěvek si v mp3 můžete poslechnout zde
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22419
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003