Vytištěno 24.01.2021 20:30 05-03-2009 Peter Gabaľ
Soudní rozhodnutí o zastavení činnosti v Česku postihlo možná už i desítky politických stran. Ovšem vždy kvůli jasnému porušení administrativních náležitostí, zejména chyběly výkazy o hospodaření. Často to ale vlastně byly doprovodné příznaky faktické nečinnosti politických subjektů. Případ Dělnické strany je výjimečný tím, že jde o obsah její činnosti a tudíž o posuzování ústavou zaručených svobod projevu a sdružování. "Návrh na rozpuštění Dělnické strany se zamítá," tak nakonec zněl výrok senátu, jehož předseda Vojtěch Šimíček později vysvětlil: "Vláda nedokázala tvrdit a zejména důkazně podložit žádný z těch důvodů, na základě kterých ústavní, zákonná a také úprava obsažená v mezinárodních smlouvách umožňuje zakázat politickou stranu."
Vysvětleme, že Národní odpor je neformální uskupení, považované za nebezpečnou neonacistickou organizaci, spojení se kterou Dělnická strana popírá. A vraťme se k hodnocení rozsudku, ve kterém se s Kalibovou shoduje i opoziční ČSSD a kritizuje nedbalost vlády. Souhlasí s tím i odborník na extremismus Jan Charvát, který ale dodává: "Celá řada politologů se shoduje v tom, že ten zákaz by mohl té straně teoreticky vlastně více pomoct, než ta současná situace, kdy zakázána nebyla."
Ministr vnitra Ivan Langer podle svých slov nemá pocit, že by vláda nebo jeho resort něco podcenili. Jde o první rozhodnutí svého druhu a podle ministra se alespoň lze do budoucna z rozsudku poučit. Langer dodává: "Cítím zklamání. Nicméně na mé vůli a na vůli vlády činit nezbytné razantní kroky vůči všem institucím a politickým stranám a jedincům, kteří nerespektují demokratický právní řád České republiky, to nic nemění." A již zmíněný Jan Charvát z Univerzity Karlovy zdůrazňuje, že Dělnická strana se zdánlivě levicovými atributy takové nebezpečí představuje: "To, co je pro tu stranu typické, je právě to, že jaksi podchytila tu skupinu, řekněme, násilníků, kteří se spojují s tou otevřeně neonacistickou větví. To je to nebezpečí." Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |