Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.01.2021 20:51

Pochod Dělnické strany v Postoloprtech skončil bez konfliktů
21-02-2009  Martin Hromádka, Gabriela Hauptvogelová


Asi 40 příznivců Dělnické strany dnes prošlo městem Postoloprty na Lounsku. Jejich pochod radnice nepovolila, protože v oznámení neuvedli přesnou trasu. Průvod sledovala i početně stejná skupinka Romů. K žádnému konfliktu ale nedošlo.

Členové Dělnické strany prošli centrem a přilehlým sídlištěm v doprovodu pořádkové policie, která nepřipustila, aby se dostali do konfliktu s Romy.

Místopředseda strany Petr Kotáb poté na náměstí řekl, že předá starostovi podněty místních obyvatel k zajištění větší bezpečnosti ve městě. Pokud radnice nezabrání rušení nočního klidu a nezajistí pořádek, Dělnická strana se podle něj do Postoloprt vrátí.

Dělnická strana je spojována s dalšími ultrapravicovými uskupeními, organizuje akce, kterých se účastní i příznivci neonacistického Národního odporu či Autonomních nacionalistů. V poslední době na sebe upozornila především v souvislosti s událostmi v Litvínově. Listopadový pochod asi sedmi stovek pravicových radikálů na tamní sídliště Janov, kde trvají delší dobu spory mezi Romy a ostatními občany, vyústil v ostrou bitvu s policií a vyžádal si 16 zraněných.

Vláda koncem listopadu vyhověla návrhu ministra vnitra Ivana Langera z ODS podat k Nejvyššímu správnímu soudu návrh na zákaz Dělnické strany. Zvláštní sedmičlenný senát o návrhu jednal ve středu, ale zatím nerozhodl. Vedení Dělnické strany se tomuto kroku brání, přímé napojení na neonacisty odmítá. Kotáb dnes na závěr svého projevu zopakoval, že pokud by byla strana rozpuštěna, v činnosti bude stejně dále pokračovat a nic se nezmění.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22272
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003