Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 06.06.2020 04:12

Na pražském koncertě vystoupí skupiny Parno graszt a CimbaliBand z Maďarska
21-01-2009  Tisková zpráva


Po velkém úspěchu se do Prahy opět vrací autentická romská skupiny Parno graszt z Maďarska. Vystoupí ve středu 28. ledna 2009 od 19:30 hodin v pražském Rock Café (Národní 20, Praha 1). Na koncertě se také představí maďarská cimbálová skupina CimbaliBand, která před pražským publikem vystoupí úplně poprvé.

Parno Graszt není jen jednou z dalších cikánských kapel, která přijede ukázat běžnou formu folklóru... Parno Graszt přijede hrát hudbu a tancovat tak, jak to členové kapely (pocházející z jedné velké rodiny) umí odmalička. Parno graszt tradici nezpracovává, Parno graszt tradici přímo tvoří (což tvrdí i světově uznávaní znalci tradiční hudby).

After-party Parno graszt v pražském Rock Café (Foto: Jana Šustová) Nadšené pražské publikum posledního koncertu kapely, který se uskutečnil 23. 7. 2008, určitě nikdy nezapomene na spontánní akustickou 'after-party', která k radosti všech přítomných proběhla po koncertě ve foyeru klubu Rock Café.

Program lednového koncertu bude ještě zajímavější, než by se dalo očekávat: CimbaliBand roztančí publikum v první části koncertu skvělým mixem maďarské cimbálové muziky s prvky balkánské lidové hudby.

Parno Graszt a CimbaliBand: 2 důvody přijít na koncert pouze za 1 vstup... Cena vstupenky v předprodeji v Rock Café je 180 Kč, na místě 230 Kč.

Prezentace skupiny Parno graszt

Parno graszt v pražském Rock Café (Foto: Jana Šustová) Parno Graszt již procestovali celý svět. Z malé vesničky Pasza na rumunsko-maďarské hranici přijedou zase k nám do Prahy. Představí skladby nejen z nového alba „This World is made for me“. Jejich poslední album obsahuje především vlastní skladby se specifickým lokálním dialektem romské hudby. Diváci se však mohou těšit i na 50 let staré tradiční romské folkové písně posbírané ze severovýchodní části Maďarska a Rumunska.

Tato rodinná kapela pochází z komunity, kde hudba a tanec byly vždy součástí každodenního života. Používají také naprosto originální nástroje, jako je “double water can”. ”Jde vlastně o nádobu, ve které se uchovávalo mléko. „Napadlo nás, proč ji nevyužít jako hudební nástroj. K hraní na dvě nádoby ‚double water can‘, jsme dospěli při snaze vyhovět Brekimu (perkusionista), aby mohl hrát ve stoje. Jednu drží v podpaží, zatímco do druhé bouchá rukama,” vysvětluje József Oláh. “Spoons” (lžíce), jsou také tradičním nástrojem, který se běžně používal. Děti si většinou braly všechna možná vybavení z kuchyně, aby na ně mohly hrát.

Dvojitý džbán na vodu (Foto: Jana Šustová) Nezanedbatelnou součástí vystoupení Parno Graszt je i tanec. Co o něm tvrdí sama kapela? „Většina tanečních prvků pochází z naší vesničky a reprezentuje speciální lokální prvky tradičního romského tance ze Szabolcs-Szatmaru, hrabství na severovýchodě Maďarska. Jak jste si možná všimli při našich koncertech, na projekci prezentujeme archivní video z roku 1956, na kterém tančí naši předci naprosto stejný tanec. Nikdo z těchto báječných lidí, které vidíte na plátně, již mezi námi není, ale pro nás je ctí zachovat tento tanec v originální formě,” sděluje József Oláh. ”Naše děti se tanci učí velice rychle a ve velice raném věku! Ve dvou letech ještě stěží mluví, ale již instinktivně umí základní kroky… Neuvěřitelné!“

Přijďte se pobavit a zatancovat si až do naprostého vyčerpání s nejoriginálnější romskou kapelou z Maďarska Parno graszt spolu s cimbálovkou CimbaliBand 21. ledna. Nyní za výhodnější cenu 180,- v klubu Rock Café !!!
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22219
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003