Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.02.2021 19:32

Guča! (Gucha!, Srbsko a Černá Hora, Bulharsko, Rakousko, Německo, 2006)
31-12-2008  Jana Šustová

Romeo Film Guča! je balkánská komedie nesoucí se v duchu filmů Emira Kusturici. Děj filmu je variace na příběh Romea a Julie a také hlavní hrdinové se takto jmenují. Mladá dívka Julie, šestnáctiletá dcera nejlepšího srbského trumpetisty Satchmo Trandafiloviće, se zamiluje do Romea, nadějného muzikanta konkurenčního romského orchestru Sandokhan’s Tigers. Jejímu otci Satchmovi se však nezamlouvá Romeův původ, a proto se vehementně snaží mladé milence rozdělit. Avšak jako velký fanoušek Louise Armstronga své rodině slíbí, že překoná rasistické předsudky, pokud na nadcházejícím slavném trumpetovém festivalu v Guče bude Romeo hrát lépe než on. Mladý trumpetista se rozhodne bojovat o svou lásku a pokusí se o nemožné - pokořit nepřemožitelného Satchma.

Julie Prvním problémem Romea však nebyla pouze kvalita hry, ale otázka, jak se vůbec do Guči na soutěž nejlepších trumpetistů dostat jako sólista. Z jeho orchestru je nakonec vybrán jiný sólista a vypadá to, že Romeo do Guči vůbec nepojede. Nakonec mu pomůže lest – vybranému sólistovi nalije do jídla projímadlo, čímž mu účast na soutěži znemožní.

Guča Také Julie se chce dostat na soutěž, kde se má rozhodnout o osudu jejich lásky, ale její otec ji zavře doma, zamkne dveře, zatarasí okna traktorem a sám odjede do Guči. Nakonec Julii z domu vysvobodí mladý muž na vozíku, takže dívka nakonec v nejnapínavější chvíli do Guči dorazí. Romeo, jehož roli ztvárňuje trumpetista Marko Marković, syn známého Bobana Markoviće, v Guče k překvapení všech zvítězí. Je vyhlášen nejlepším sólistou a orchestr Satchmo Trandafiloviće nejlepším orchestrem.

V této lovestory s poetickou atmosférou srbského venkova hraje obrovskou roli hudba. Živoucí balkánské melodie zní celým filmem v podání známých kapel Boban and Marko Marković Orchestra a Dragan Ignjić Orchestra.

Romeo (vlevo) Guča! (Gucha!). Stát: Srbsko a Černá Hora, Bulharsko, Rakousko, Německo. Rok výroby: 2006. Režie: Dušan Milić. Scénář: Dušan Milić. Kamera: Petar Popović. Střih: Marko Glusać. Hudba: Dejan Pejović. Hrají: Marko Marković, Aleksandra Manasijević, Mladen Nelević, Slavoljub Pesić, Svetislav Pesić, Nenad Okanović. Délka filmu: 94 min. Původní znění: srbochorvatsky, romsky, anglické titulky. Čeští diváci se s filmem mohli seznámit na festivalu Febiofest v roce 2008.

Další informace o filmu najdete na stránkách:
www.guchafilm.com
gucha.kinowelt.de

Julie

Julie

Romeo (vepředu)

Juliin otec

Romeo a Julie

Sandokan PetrovićZpět na Romové a film
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22204
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003