Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.10.2020 20:41

Být Romem / Být Romkou
12-01-2002  

Být Romem V roce 2001 uvedla Česká televize dva nové dokumentární filmy režisérky Heleny Třeštíkové. První z nich, Být Romem, zachycuje pět let života mladého muže, vynikajícího hudebníka a romského aktivisty Vojty Lavičky. Vojta je nadaným houslistou, který působí v řadě různých kapel. Na počátku filmu ho zastihneme jako pracovníka Českého rozhlasu, kde je režisérem romského vysílání. Později pracoval v Nadaci Nová škola a film končí v době, kdy je terénním pracovníkem Nadace Člověk v tísni.

Být Romem - housle rozšlapané skiny Vojta reflektuje problematiku života Romů v období, kdy v české společnosti sílí protiromské nálady, přibývají rasově motivované vraždy a vrcholí hromadný romský exodus, pohledem inteligentního kultivovaného muže, který vidí do hloubky problému. V jeho pohledu nejsou prázdná dobová klišé, není v něm nekritická nároková mentalita. Je to hrdý, realistický pohled muže, který zůstává Romem, přestože dosáhl velkých pracovních i uměleckých úspěchů i uznání větsinové společnosti. Je to film plný strhující hudby, mladého vzdoru a postupného zrání, ale jsou v něm i housle rozšlapané skiny, strach o vlastní dítě, střídání iluzí a deziluzí.

Být Romkou - Jarmila Balážová ve studiu Českého rozhlasu Druhý film, Být Romkou, zachycuje pět let života romské dívky Jarmily Balážové. Hovoří o období, kdy v české společnosti sílí protiromské nálady, přibývají rasově motivované vraždy a vrcholí hromadný romský exodus. Jarmila pracuje jako novinářka v rozhlase a televizi, dokončí studium novinařiny, stává se mediálně známou osobností.

Být Romkou - Jarmila Balážová Jarmila je jedním z velmi mála Romů, kteří dosáhli vysokoškolského vzdělání a to dokonce v oboru, který umožňuje účinně bojovat za zlepsení soužití Romů s majoritní společností. Je tedy pro romskou komunitu velice vzácnou a cennou nadějí. Přesto a možná právě proto čím dál silněji hledá odpověď na otázku, nakolik má být její romský původ určující pro její další osobní i profesní život, kolik své energie má a musí věnovat pomoci romské komunitě a naopak, nakolik se jako svobodná intelektuálka má a může věnovat obecným společenským problémům nezávisle na svém původu. Film ukazuje problematiku soužití bílé většiny s romskou menšinou pohledem z druhé strany, ze strany Romů. Poprvé to ale není pohled bizarně folklorní, nýbrž pohled intelektuálně precisně formulovaný. Ta intelektuálka má ovšem havraní vlasy a uhrančivé černé oči.

Vojta Lavička ve filmu Být Romem

Vojta Lavička ve filmu Být Romem

Vojta Lavička jako pracovník Člověka v tísni

Vojta Lavička se synem VojtíškemZpět na Romové a film
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22201
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003