Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 09.07.2020 14:33

Zbehovia a pútnici (1968)
23-03-2008  Františka Dvorská

Zbehovia a pútnici Film Zbehovia a pútnici se skládá ze tří povídek Zbehovia, Dominika a Pútnici, z nichž první sleduje příběh vojenského zběha romského původu Kalmána, který se během první světové války vrací do své rodné vesnice, aby utekl před válečnými krutostmi a před smrtí. Krutost a zloba se však přenáší i do jeho domoviny. Rovněž zběhlý voják Martin ve vesnici vyvolá rebelii a všude zavládne chaos. Náhle již nelze rozpoznat, kdo je na straně dobra a kdo na straně zla. Touha mučit a zabíjet přemáhá i obyčejné vesničany. Kalmán spolu s Romkou Lilou prchá před husary, Lila se však rozhodne Kalmánovi zachránit život tím, že mu schová další náboje a myslí si, že jej tak donutí se vzdát. Kalmán jí za to hrubě vynadá a dále utíká. Silným motivem této vesnické fresky je postava bílého husara, který představuje smrt. Hned na počátku totiž Kalmán vypráví, že viděl smrt a právě strach z blížící se smrti jej přiměl k útěku. Smrt je však všudypřítomná a Kalmána i ostatní pronásleduje i nadále.

Zbehovia a pútnici Po formální stránce se tento snímek vyznačuje překypující stylizací, barevností a vůbec velmi silně kladeným důrazem na výtvarnou stránku díla. Jakubiskovou inspirací je zde, stejně jako v jiných jeho filmech, slovenský vesnický folklór a život na venkově obecně. Přisouzení romského původu jednomu z hlavních hrdinů filmu zde není motivováno společenskou reflexí romské tematiky, ale dotvořením komplexního obrazu slovenského vesnického prostředí. Romský prvek je zde jednou z mnoha nabízejících se přirozených scenérií. Jakubisko zde sice reflektuje události v době první světové války, vykreslení vesnického prostředí však pochází především z jeho osobních zkušeností s životem na východním Slovensku, které výtvarně transformuje a stylizuje podle svých představ.

Zbehovia a pútnici Zbehovia a pútnici (Juraj Jakubisko, ČSSR, 1968). Scénář: Juraj Jakubisko, Ladislav Ťažký. Kamera: Juraj Jakubisko. Střih: Maxmilián Remeň. Hudba: Štěpán Koníček. Výprava: Ivan Vaníček. Produkce: Ladislav Ondreička. Výroba: Studio hraných filmů Bratislava – 1. tvůrčí skupina Albert Marenčín / Karol Bakoš, Zebra films Distribuce: Ústřední půjčovna filmů, ASFK. Hrají: Mikuláš Ladižinský (Martin), Ferenc Gejza (Kalmán), Jana Stehnová, Augustín / Kubán, ad. Délka: 102 min. Premiéra: 17. 6. 1968, obnovená 1. 4. 1996.

Foto: www.jakubiskofilm.comZpět na Romové a film
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22199
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003