Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 05.08.2020 18:33

Romance - povídka z filmu Perličky na dně (1965)
17-03-2008  Františka Dvorská

Filmová povídka Jaromila Jireše Romance je součástí filmu Perličky na dně, jenž je považován za jakýsi manifest české nové vlny. Jedná se o adaptace pěti Hrabalových povídek z knih Perlička na dně a Pábitelé, které jsou ztvárněny pěti různými režiséry - Jiřím Menzelem, Janem Němcem, Evaldem Schormem, Věrou Chytilovou a již zmíněným Jaromilem Jirešem. Filmové povídky Ivana Passera Fádní odpoledne a Juraje Herze Sběrné surovosti, které měly být součástí Perliček, se do výsledného díla nevešly a jsou promítány samostatně. Přestože snímek není prvním dílem nové vlny, jeho význam tkví právě v tom, že se na něm podílelo hned několik jejích tvůrců a ti tak společně demonstrovali nastolení nového přístupu.

Právě Jirešova Romance pak rozehrává příběh o vztahu mladého instalatéra Gastona (Ivan Vyskočil) a romské dívky (Dana Valtová), jejíž jméno se ve snímku nedovíme. Křehký příběh Romance vypráví o náhodném seznámení dvou mladých lidí, kteří spolu následně stráví den. Celý děj filmu v podstatě naplňuje jejich neustálá banální konverzace o všem možném, počínaje koupí svetru až po vykreslování jejich budoucího společného života.

Důležitým determinantem tohoto snímku je určitě jeho literární předloha. Přestože každý z režisérů Perliček na dně projevil jiný a originální přístup k hrabalovské látce, je zjevné, že snaha být věrný spisovatelově specifické poetice ovlivnila jednotlivé adaptace rozhodujícím způsobem. Právě ono všední „tlachání“, které naplňuje obsah Romance, je základním spojovatelem všech pěti povídek a vyjadřuje jeden z nejzákladnějších rysů Hrabalovy tvorby.

V období Nové vlny se romská tématika objevuje ještě u jedné Hrabalovy adaptace tentokrát od Jiřího Menzela ve filmu Skřivánci na niti z roku 1969. Romské postavy jsou zde na rozdíl od Romance jen okrajovým prvkem, na druhé straně pomáhají dotvářet jakousi alegorii světa obyčejných lidí a jejich utlačovatelů, v němž mají Romové specifické místo.

Romance (část povídkového filmu Perličky na dně, Jaromil Jireš, ČSSR, 1965). Scénář: Jaromil Jireš podle stejnojmenné povídky Bohumila Hrabala. Kamera: Jaroslav Kučera. Střih: Jiřina Lukešová, Miroslav Hájek. Výprava: Oldřich Bosák. Produkce: František Sandr. Výroba: Filmové studio Barrandov – výrobní skupina Šmída – Fikar. Distribuce: Ústřední půjčovna filmů. Hrají: Ivan Vyskočil (Gaston), Dana Valtová (romská dívka), ad. Délka: cca 20 min. Premiéra: 7. 1. 1966

Skřivánci na niti (Jiří Menzel, ČSSR, 1969). Scénář: Jiří Menzel, Bohumil Hrabal. Kamera: Jaromír Šofr. Střih: Jiřina Lukešová. Hudba: Jiří Šust. Výprava: Oldřich Bosák. Produkce: Karel Kochman. Výroba: Filmové studio Barrandov – výrobní skupina Juráček – Kučera. Distribuce: Ústřední půjčovna filmů. Hrají: Rudolf Hrušínský (důvěrník), Václav Neckář (Pavel Hvězdář), Jitka Zelenohorská, Vladimír Ptáček, Naďa Urbánková, Jaroslav Satoranský (Anděl), Tereza Bariová (Andělova romská nevěsta), ad. Délka: 90 min. Premiéra: 1. 1. 1990.Zpět na Romové a film
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22196
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003