Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 22.10.2020 20:23

Montiho čardáš
09-03-2008  Františka Dvorská

Film z období osmdesátých let, jenž vstoupil do distribuce těsně před 17. listopadem 1989, vypráví příběh romského houslisty „na úrovni“ jménem Bobo, jenž se vrací zpět do rodné osady, aby pomstil smrt své sestry Čiriklo a získal zpět ukradené housle. Ze smrti sestry i krádeže houslí pak obviňuje jiného romského hudebníka Bunka, do něhož byla Čiriklo velmi zamilovaná a on ji opustil. Čiriklo žalem zemřela. Vedle hlavního příběhu, který vyústí v Bohovu smrt a v odvedení Bunka do vězení, nám režisér Martin Ťapák předvádí každodenní život v osadě v silné stylizaci a patosu.

Jedná se o snímek, který vznikl na Slovensku, tudíž pojednává o poněkud jiné situaci romské i neromské společnosti, než je tomu u filmů vzniklých v Česku. Herci jsou převážně ruští Romové z moskevského divadla Romen, jehož soubor se na filmu podílel i hudebně. Právě z důvodu poněkud jiného elementu, který do filmu rusko-romské typy vnášejí, vypadá film v našem prostředí poněkud nepatřičně. Snímek je velmi poznamenán divadelním herectvím, a přestože se jeho velká část odehrává mezi Romy v osadě, výsledný obrázek je velmi vzdálen realistickému pojetí, jak tomu bylo například u snímku Ružové sny. Autoři přizpůsobují zobrazení života v osadě svým osobním představám, které jsou zjevně ovlivněny dřívějšími filmy na toto téma. Nejvýraznější je inspirace jugoslávským snímkem Nákupčí peří (odtud i důležitý motiv dvou nákupčích peří, kteří jsou v osadě neustále přítomni) a slavným ruským filmem Cikáni jdou do nebe.

Montiho čardáš (Martin Ťapák, ČSSR, 1989). Scénář: Viliam F. Šikula. Kamera: Vladimír Ondruš. Střih: Maxmilián Remeň. Hudba: Svetozár Stračina. Výprava: Jaroslav Procházka. Odborný poradce: Arne Man, Ján Berka. Produkce: Dušan Pivan. Výroba: Slovenská filmová tvorba Bratislava – 3. tvůrčí skupina Aleny Vičíkové. Distribuce: Ústřední půjčovna filmů. Hrají: Igor Krikunov (Boho), Stano Dančiak (Bunko), Jekatěrina Žemčužná (Ikoja), Boris Taškentskij, Marek Rajt, Viliam F. Šikula, ad. Délka: 85 min. Premiéra: 1. 10. 1989.Zpět na Romové a film
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22190
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003