Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 26.02.2020 15:09

Na litvínovské radnici se sešlo šest oznámení různých demonstrací
25-11-2008  Ivana Bernátová, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška


Nám. Míru v Litvínově (Foto: www.mulitvinov.cz) Úředníci na radnici v Litvínově na Mostecku musí do tří dnů rozhodnout o tom, komu povolí shromáždění a protestní akce v centru města a na sídlišti Janov. Od pátku do dnešního dne se na litvínovské radnici sešlo celkem šest žádostí.

Žádost o povolení shromáždění až do května příštího roku podala jako první minulý týden v pátek Židovská liberální unie. Dnes ji se stejným požadavkem následovalo Romské křesťanské sdružení. Podle jeho předsedy Radka Grunzy chce tímto krokem zabránit nepokojům ze strany radikálů a zároveň ochránit Romy, žijící v dotčených lokalitách:

"Obávám se, že excesům víceméně nezabráníme. Pouze si troufám říct, že díky tomu, co jsme dneska udělali, se obejde to pomyslné žhavé místo. Že alespoň místní občané - Romové nebo 'neromové' - budou žít poklidný život."

Žádost dnes podala také Dělnická strana, která chce pořádat mítink v polovině prosince. A podobně zaměřenou akci chtějí v rozmezí od konce listopadu do konce ledna pořádat další tři jednotlivci.

Přijetí žádostí potvrdila tajemnice litvínovského Městského úřadu Alexandra Sixtová: "Městský úřad má teď tři dny na to, aby se vyjádřil a posoudil jednotlivá oznámení."

Shromáždění by se měla konat na centrálním náměstí v Litvínově a v Janově a na jeho přístupových cestách. Zákon o shromažďování nemluví o tom, na jak dlouho lze veřejné prostranství obsadit.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22147
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003