Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.10.2020 20:15

Během festivalu Kočování v Belgii se představilo i brněnské Muzeum romské kultury
18-09-2008  Jana Šustová


Výstava Kočování v Charleroi Cílem festivalu Kočování, který se letos již třikrát představil v Belgii, je prezentovat díla umělců, kteří se inspirují tematikou kočování nebo dokonce žijí kočovným způsobem života.

Festival Kočování se poprvé představil v Bruselu a to po dobu deseti dnů. Jeho druhou zastávkou bylo belgické městečko Liberchies, kde se narodil legendární romský kytarista Django Reinhardt, který zanechal nesmazatelnou stopu ve swingové hudbě. Festival Kočování se zde představil v květnu v rámci každoročního festivalu Django. A jeho třetí zastávkou bylo belgické město Charleroi, kde se poprvé k festivalu Kočování připojilo také brněnské Muzeum romské kultury s výstavou historických fotografií Krásné časy...?. Tyto fotografie dokumentují život Romů od konce 19. století do 40. let 20. století na území Čech, Moravy, Slovenska, Podkarpatské Rusi, Maďarska a Rumunska.

France Everardová Duchovní matkou a organizátorkou festivalu Kočování je belgická výtvarnice a komediantka France Everardová, která je sice neromského původu, ale na svých obrazech často zobrazuje romské umělce. Už po několik let se např. zúčastňuje romských koncertů, během nichž maluje romské kapely. Její malba je pomocí videokamery přenášena na promítací plátno, takže její tvorbu mohou sledovat všichni účastníci koncertu. Navíc France sama často cestuje s kočovnou divadelní Společností pro zasmání (Compagnie pour rire), pro kterou mimo jiné vytvořila kulisy a plakáty pro divadelní představení o Romech.

Gérard Gartner Z dalších umělců, kteří se na festivalu Kočování prezentují, je třeba jmenovat Gérarda Gartnera, romského sochaře a spisovatele. Tento dvaasedmdesátiletý umělec tvoří nádherné abstraktní sochy z platů a v poslední době se stále více věnuje literární činnosti. Byl velmi blízkým přítelem prvního romského spisovatele Matéo Maximoffa, o kterém po jeho smrti napsal obsáhlou biografickou knihu s názvem Matéo Maximoff. Carnets de Route (Zápisky z cesty).

Tania Magyová (vlevo) před svým karavanem Další zajímavou osobností festivalu Kočování je Tania Magyová, Romka z Francie, která habilitovala na pařížské Sorbonně s prací na téma Romské umění. Po světě kočuje s malým karavanem, ve kterém představuje romské umění a také pořádá výtvarné nebo osvětové ateliéry o kočování pro děti i dospělé.

Mona Metbachová Prvních dvou zastávek festivalu Kočování se zúčastnila také romská výtvarnice Mona Metbachová, která pochází z kočovné cirkusácké rodiny, nikdy se nenaučila číst ani psát, ale zato její krásné obrazy van goghovským způsobem představují kočovný život Romů uprostřed přírody.

Dům z kartonu Ale festival Kočování představuje i díla neromských umělců. Jedním z nich je Denis Chedaleux, který vytvořil krásný dům z kartonů. Kartony se totiž také velmi nacestovaly – např. z Číny do Belgie apod. Dalším umělcem je Renaud De Heyn, který maluje oblohu v jejích různých proměnách – pro kočovníky příznivých i nepříznivých. Své výtvarné labyrinty na Kočování prezentuje Jacques Raket.

Marina Obradović Zajímavou osobností srbského původu je fotografka Marina Obradović, která svým objektivem zachycuje život Romů v mnoha zemích. Některé ze svých fotografií ještě výtvarně dotváří pomocí mincí, barev, barevných papírů apod.

Skupina La Manouch'Banda Ale na festivalu Kočování nechybí ani filmy a hudba. Z filmů je jeho nedílnou součástí dokumentární film Karavan 55, který zachycuje osud skupiny rumunských Romů, kteří odešli do Francie. Režisérem dalšího filmu na kočovné téma je Tony Gatlif. Jeho film Swing vypráví příběh neromského chlapce, který se učí swingové hře na kytaru u romského virtuóza. A právě tohoto virtuóza ve filmu Swing hraje romský kytarista Mandino Reinhardt, který se svými koncerty na festivalu Kočování také nechybí.

Výtvarný ateliér pro děti se odehrávaly pod fotografiemi ze sbírek Muzea romské kultury v Brně Součástí festivalu Kočování v Charleroi byly také dva výtvarné ateliéry pro děti, které mj. vedla výtvarnice Tania Magyová. V jejich rámci si děti mohly prohlédnout celou expozici a pak vyrábět dům z kartonu.

Foto: Jana Šustová
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22095
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003