Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 06.06.2020 03:48

Svět kolem mě — prezentace romské kultury na 4. ročníku Etnofestu
27-08-2008  Tisková zpráva


Tomáš Wagner: Moje rodina (ze soutěže Romano suno) Oddíly Svět kolem mě, Zvířata, Jsme Romové a Fantazie a sny tvoří nově připravenou výstavu literární a výtvarné soutěže Romano suno — Romský sen. Výstava bude k vidění na 4. ročníku Etnofestu v pražském Parku v Podviní v sobotu 30. 8. od 14 do 22 hodin.

Nově připravená výstava je výběrem nejzajímavějších literárních i výtvarných příspěvků z posledních deseti ročníků soutěže Romano suno — Romský sen.

Romano suno je soutěž, která chce umožnit dětem, jež umějí romsky, využít tuto jejich schopnost. Děti žijící v bilingvním prostředí obvykle nemají možnost své dovednosti rozvíjet nebo dokonce veřejně prezentovat.

Pro ty, kteří mají literární ambice, je tu díky soutěži Romano suno příležitost literárně se realizovat, pro ostatní zkušenost psát v jazyce, kterým se mluví doma, ale neučí se ho ve škole, neslyší ho v televizi ani v rádiu. Děti posílají do literární soutěže své příspěvky v romštině, a to v jakémkoliv dialektu.

Protože se stala soutěž oblíbenou po celé ČR a našla si své příznivce i mezi neromskými dětmi a dospělými, vyhlásili jsme i její výtvarnou část, která není podmíněna znalostí romského jazyka. K příběhům napsaným romskými dětmi ostatní děti volně tvoří ilustrace a zapojují se tak také do soutěže. Nejlepší příběhy a obrázky Nová škola zveřejňuje ve sborníku Romano suno, který bude na Etnofestu možné zakoupit.

Prezentaci romské kultury doplní vystoupení dětského tanečního souboru s ukázkou z muzikálu Cikáni jdou do nebe — v 16.30 h. před hlavním podiem. Vystoupení připravila partnerská organizace Nové školy, smíchovská ZŠ a MŠ Grafická.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22065
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003