Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 26.02.2020 15:04

Počet českých žádostí o azyl v Kanadě znovu stoupá
27-08-2008  Milan Kopp, Jana Šmídová


Kanada je opět vystavena přílivu žadatelů o azyl pocházejících z České republiky. Jen za období od loňského listopadu do letošního července evidují kanadští úředníci 470 nových žádostí o azyl. Podle informací ministerstva vnitra pocházejí žadatelé především z řad romské menšiny.

Na poslední imigrační vlnu z roku 1996 reagovala Kanada zavedením víz. Jestli to samé hrozí i dnes, to objasnila Radiožurnálu Pavla Novotná z odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Zatím oficiální hlasy z Kanady zní, že Kanada neuvažuje o znovuzavedení vízové povinnosti pro české občany. Nicméně situace je považována za problematickou," poznamenala Novotná v Ranním interview Radiožurnálu.

Při červencovém jednání s kanadskou ministryní pro občanství a imigraci Dianou Finleyovou slíbil šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg , že se Česko bude snažit počet žadatelů o azyl v Kanadě snížit. Čeští občané podle něj nemají mnoho důvodů ze země odcházet.

"Počet žadatelů o azyl je jen jedním ze čtrnácti kritérií, podle kterých se rozhodujeme o zrušení nebo zavedení víz pro určitou zemi. Žádná kouzelná čísla nebo limity nemáme - sledujeme celkovou situaci v zemi a bereme v potaz všechny faktory," zdůraznila tehdy v Praze ministryně Finleyová.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22063
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003