Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 26.02.2020 15:10

Kanada kvůli českým žadatelům o azyl víza neobnoví
17-07-2008  Marika Táborská, David Koubek


Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg přijal 17. července v Praze kanadskou ministryni pro občanství a přistěhovalectví Dianu  Finleyovou (Foto: ČTK) Česko se bude snažit snížit počet žadatelů o azyl v Kanadě. Po jednání s kanadskou ministryní pro občanství a imigraci Dianou Finleyovou to slíbil český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Čeští občané podle něj nemají mnoho důvodů ze země odcházet. Po listopadovém zrušení víz do Kanady přitom tamní úřady zaznamenaly zvýšený počet žádostí o azyl - celkem několik stovek.

Kanadská ministryně ale odmítla, že by Ottawa kvůli tomu uvažovala o znovuzavedení víz. Nestanovila prý ani maximální počet žadatelů o azyl.

"Počet žadatelů o azyl je jen jedním ze čtrnácti kritérií, podle kterých se rozhodujeme o zrušení nebo zavedení víz pro určitou zemi. Žádná kouzelná čísla nebo limity nemáme - sledujeme celkovou situaci v zemi a bereme v potaz všechny faktory," zdůraznila v Praze ministryně Finleyová.

Kanada už víza pro Čechy zrušila v roce 1996. Kvůli náporu žadatelů o azyl, především romské národnosti, je ale rok poté znovu zavedla.
The original article can be found at: http://www.romove.cz/cz/clanek/22027
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003